נחמה

נחמה נטקה זלטובסקי הכהן

שם לועזי: Nechama Natke Zaltowski Hacohen
הורים: דוד ולאה
תאריך לידה: דצמבר 1900
מקום לידהורשה, פולין
תאריך נפילה י"ז כסלו התש"ח
מקום קבורהבית העלמין בהר הזיתים

נחמה, בת דויד ולאה לבית גוטמן, נולדה בחודש דצמבר 1900 בווארשה, בירת פולין.

לאחר סיום לימודיה שם בבית-ספר תיכון, עלתה לארץ בשנת 1923 והיתה פעילה בארגון ה"הגנה" בירושלים משנת 1927. מתוך מסירות נענתה לכל קריאה ומילאה כל הוראה בנאמנות.

נחמה עבדה כעוזרת לפרופ' סופיה גצובה (שהיתה מראשוני הפתולוגים בישראל), בבית רטנוף, הדסה הר הצופים ירושלים ובשל כך, השתייכה גם לשירות הרפואי של ה"הגנה".

לאה נישאה בו' בניסן תש"ו (7.4.1946), נישאה לשמעון הכהן, חקלאי מבנימינה, בן שפרה-בתיה ומרדכי הכהן, פעילי ציון וממייסדי תל אביב. שמעון, היה אחד הקצינים הארץ ישראלים ב"פלוגת תפעול הנמלים" הבריטי, אשר נפל בשבי הנאצים. על המידע שהעביר לבריטים משנות שביו, קיבל אות הוקרה מהנציב העליון.

את השבת האחרונה לחייה, העבירה נחמה, עם בעלה, במשק שלהם בבנימינה. עם החלטת האו"ם על חלוקת הארץ, ביום 29.11.1947, הוכרזה כוננות. ביום ראשון, י"ז כסלו תש"ז (30.11.1947) נפרדה נחמה מבעלה באומרה, "אני שייכת ל"הגנה" בעיר העתיקה, אפשר שתפרוצנה מהומות בירושלים, מוטב שאחזור לתפקידי".
בדרך, באוטובוס של חברת אגד, מחדרה לירושלים, בסמוך לכפר סירקין, ירו על האוטובוס, ערבים מן המארב, בכלי נשק. 5 נפצעו ונחמה נהרגה במקום.

נחמה היתה מהקרבנות הראשונים שלאחר החלטת עצרת האו"ם. לפי בקשת אביה הועברה ירושלימה ונקברה
יומיים מאוחר יותר, לצד אמה לאה, בבית העלמין בהר הזיתים בירושלים

שמה נחקק באנדרטה שהוקמה בבית העלמין הצבאי בהר הרצל לזכר חללי הרובע היהודי ולזכר לוחמים שנפלו במערכה על ירושלים והובאו לקבורה בהר הזיתים.

 

פרטי חייה של נחמה זלטובסקי הכהן וקורותיה מופיעים באופן חלקי באתר יזכור של משרד הביטחון.

סיפורה נחקר והושלם בשנת 2018, על ידי מתנדבי "לתת פנים לנופלים".

תרמו לחקר:

דורית פרי, חוקרת "לתת פנים לנופלים"