יהושוע אדרי

יהושע אדרי (טרוסקינובסקי)

מספר אישיPAL/197
דרגהרב טוראי
שם לועזי: Jehoshua Adari Troskinowski
הורים: משה ושרה
תאריך לידה: כ"ה שבט התרע"א
מקום לידהפסיינס לטביה
תאריך נפילה כ"ז ניסן התש"ג
מקום קבורהמקום קבורתו לא נודע
אנדרטה לחללי האנייה ארינפורה בהר הרצל

יהושע אדרי (טרוסקינובסקי) בן משה ושרה לבית פומינסקי, נולד ב- כ"ה שבט תרע"א (23.2.1911) בפסיינס שבלטביה.

אביו של יהושע, נפטר בהיותו צעיר והוא נדרש לסייע לפרנסת המשפחה. יהושע, היה בין החברים הראשונים שהצטרף לתנועת בית"ר בלטביה וכבר ב-1930 עלה ארצה עם אנשי קבוצת "מנורה".

יהושע התגייס לפלוגת העבודה של בית"ר ושירת בכפר סבא, הרצליה ונתניה. עבד כפועל חקלאי בפרדסי באר יעקב ובמשק קלמניה שליד כפר סבא וכפועל בנין ברמת גן. בימי מאורעות תרצ"ו , יהושע היה בין  ראשוני הנוטרים במשטרת הישובים העבריים והוצב כנוטר באשדוד. באותה תקופה הצטרף לארגון הצבאי הלאומי.

נמסר שהוא מילא את חובתו במסירות רבה וגם בימים קשים, שמר על רוח טובה ואופטימיות.

זמן קצר בלבד לאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה, ב-2.1.1940 , התגייס יהושע, לצבא הבריטי. הוא הוצב בחיל התובלה ומאוחר יותר צורף לפלוגה 462. תוך זמן קצר הועלה לדרגת רב טוראי (קורפוראל). יהושע, או שייקה, בפי חבריו, התחבב על מפקדיו והיה ידוע בנכונותו לעזור לזולת.  בעת שירותו קיים קשר הדוק עם האצ"ל וגייס רבים מחבריו לארגון המחתרת.          

יהושע שירת בלבנון, מצריים והמדבר המערבי. כאשר חזית המלחמה בין הכוחות האנגלים והגרמנים  עברה מערבה, וסכנת הפלישה הנאצית לארץ ישראל חלפה, הוחלט לשתף את היחידה  בקרבות הפלישה  לאיטליה .היחידה הועברה לאלכסנדריה שבמצריים. שם צוידה מחדש וקיבלה כלי רכב חדשים.

ב-29 באפריל 1943 , לאחר חג הפסח, יצאה מנמל אלכסנדריה שבמצריים, לאי מלטה שיירה של   כ-30 אניות. בראש השיירה הפליגה האנייה ארינפורה (Erinpura ) שנשאה את חיילי הפלוגה ואת ציודם.   

באחד במאי 1943 (כ"ז ניסן תש"ג), במהלך ההפלגה, אותרה שיירת האניות על ידי מטוס סיור גרמני. לעת ערב הופצצה השיירה על ידי מטוסי קרב גרמנים. ארינפורה  נפגעה פגיעה ישירה וטבעה. מאה שלושים ושישה מחיילי הפלוגה נספו בים ומקום קבורתם לא נודע. יהושע היה ביניהם.

אנדרטה לזכרו של יהושע וחבריו הוקמה  בהר הרצל  בירושלים  והיא מעוצבת כאנייה, הנצבת בפינתה של בריכת מים רדודים המסמלים את הים. מתחת לשולי הבריכה מצויים 137 לוחות השקועים בתוך הבריכה, בהם חרוטים שמות החללים .

שני אחיו של יהושע, מאיר רחמיאל וסולומון, שירתו בצבא הלטבי. סלומון נהרג בשנת 1942 תוך שירותו, מאיר רחמיאל נפצע מספר פעמים ונפטר מאוחר יותר בריגה, אמו שרה, ניספתה, ככל הנראה.  

פרטי חייו וקורותיו של יהושע אדרי טורקינובסקי, מופיעים באופן חלקי באתר משרד הביטחון.

סיפורו הושלם בשנת 2017, על ידי חוקרי "לתת פנים לנופלים.

תרמו לחקר:

אסתר ביניאק, חוקרת "לתת פנים לנופלים"

ארכיון ז'בוטינסקי