מרדכי מרטין דרוקר

מרדכי מרטין דרוקר

מספר אישיPAL /30282
דרגהטוראי
שם לועזי: Martin Drucker
הורים: אברהם וברטה
תאריך לידה: י"ב תשרי התר"פ
מקום לידהבינגן, גרמניה
תאריך נפילה כ"ז ניסן התש"ג
מקום קבורהמקום קבורתו לא נודע
אנדרטה לחללי האנייה ארינפורה הר הרצל

מרדכי מרטין הצעיר מבין 3 ילדיהם של אברהם וברטה לבית ברמן, נולד ב- יב' תשרי תר"פ (6.10.1919) בבנגן שבגרמניה.

מרדכי עלה ארצה באונייה גליל ב- 17.1.1938, מספר חודשים אחרי אחיו המבוגר יותר, קרל, שבחר להצטרף לקיבוץ עין חרוד. מרדכי עצמו, התחנך במסגרת חברת הנוער בקבוץ בית השיטה ומאוחר יותר יצא עם חבריו, לצפון ים המלח, להקים את קיבוץ בית הערבה.

כבן לאיכר ראה בחקלאות המשך טבעי לדרכה של המשפחה. היה צעיר עליז, פשוט בהליכותיו, ישר דרך ומעורה בחיי החברה.            

באוקטובר 1941 התנדב לצבא הבריטי, כדי לתת את חלקו במלחמה נגד האויב הנאצי. מרדכי הוצב  ביחידת התובלה 462  והשתתף בין היתר, בקרבות במדבר המערבי שהכריעו את הכף לטובת האנגלים ומנעו בכך את סכנת הפלישה של הצבא הגרמני, לארץ ישראל.

מתוך מכתב אל החברים  בקיבוץ בסוף דצמבר 1942 : "חודשיים ימים של עבודה מפרכת, של נהיגה בדרך לא דרך, של פחד מתמיד ממוקשים והפצצות וגעגועים עזים לארץ". בהמשך סיפר שהתהפך פעמיים עם מכונית עמוסה פצצות ויצא בריא ושלם.

לאחר שהוחלט לשתף את היחידה, בקרבות הפלישה לאיטליה, הועבר עם יחידתו לאלכסנדריה שבמצריים . שם צוידו  מחדש וקיבלו כלי רכב חדשים.                                                                                       

ערב פסח תש"ג – ימים ספורים לפני ההפלגה, כתב מרדכי : " את הסדר אערוך ברכבת, בדרכי מהארץ. הנני מאד מצטער שלא אוכל להיות יחד אתכם, ממהר אני למפקד הנסיעה. חג שמח לכולם מוטקה"

ב-29 באפריל 1943 לאחר חג הפסח, יצאה מנמל אלכסנדריה שבמצריים שיירה של 30 אוניות, לכיוון האי מלטה. בראש השיירה הפליגה האנייה ארינפורה (Erinpura), אשר נשאה את חיילי הפלוגה 462 ואת ציודם.

באחד במאי 1943 (כ"ז ניסן תש"ג), במהלך ההפלגה, אותרה שיירת האניות על ידי מטוס סיור גרמני. לעת ערב הופצצה השיירה על ידי מטוסי קרב גרמנים. ארינפורה נפגעה פגיעה ישירה וטבעה. מאה שלושים ושישה מחיילי הפלוגה נספו בים ומקום קבורתם לא נודע. מרדכי היה ביניהם.

הוריו וסבתו אמלי ברמן מצד אמו, ניספו בטרזינשטאט, ואחותו הבכורה, רות, נספתה אף היא בסוביבור. הניח אח מבוגר ממנו.

אנדרטה לזכרו של מרדכי וחבריו הוקמה  בהר הרצל  בירושלים  והיא מעוצבת כאנייה, הנצבת בפינתה של בריכת מים רדודים המסמלים את הים. מתחת לשולי הבריכה מצויים 137 לוחות השקועים בתוך הבריכה, בהם חרוטים שמות החללים .

פרטי חייו של מרדכי מרטין דרוקר וקורותיו, מופיעים באופן חלקי באתר יזכור של משרד הביטחון. 

סיפורו נחקר והושלם ב-2015 , על ידי חוקרי "לתת פנים לנופלים"                                         

תרמו לחקר:

אסתר ביניאק, חוקרת "לתת פנים לנופלים"

סטיבן גלייזר, מתנדב "לתת פנים לנופלים"

הארכיון הציוני המרכזי

מיכל רמות ארכיון קיבוץ כברי