צבי הרמן מרכוס

צבי הרמן מרכוס

מספר אישיPAL 1395
דרגהטוראי
שם לועזי: Zvi Herman Marcus
הורים: בנימין ושרה - סלמה
תאריך לידה: כ"ד אדר ב' התרפ"א
מקום לידהברלין גרמניה
תאריך נפילה כ"ז ניסן התש"ג
מקום קבורהמקום קבורתו לא נודע
אנדרטה לחללי האנייה ארינפורה הר הרצל

צבי הרמן, בנם הצעיר בין שלושה, של בנימין ושרה-סלמה. נולד בכ"ד אדר א' תרפ"א (3.4.1921) בברלין, גרמניה.

צבי היה ילד נוח ועליז, אם כי קיבל חינוך יהודי נוקשה. בגיל צעיר התייתם מאביו ויחד עם אחיו דוד, התחנך ב"בית אהבה", שהיה בית חינוך, בו למדו ילדים יתומים או כאלו ממשפחות במשבר. מוסד זה, בלב ברלין, הוקם על ידי ביאטה ברגר, שהפכה אותו למוסד חינוכי יהודי-ציוני משגשג.

על אף שהמוסד היה מוקף חומה, איפשר לילדים לשמוע את הצלילים המלווים את תהלוכות המצעדים הנאצים שצעדו ברחוב הסמוך.

עם עליית הנאצים לשלטון בגרמניה של שנות השלושים, זיהתה ברגר את הסכנה האורבת לאוכלוסייה היהודית בכלל, ולילדי "בית אהבה" בפרט. במבצע מורכב, הצליחה למלט מאירופה כשלוש מאות ילדים ולהקים בעבורם את "בית אהבה" בארץ ישראל.

דוד, אחיו הגדול של צבי, יליד 1917, היה היה בקבוצה הראשונה של ילדי "בית אהבה", שעלו לארץ בחודש אפריל 1934.

ב- 26.10.1936 עלה גם צבי ארצה והוא בן 15 בלבד – הגיל הצעיר ביותר שאושר על ידי האנגלים לעליית ילדים במסגרת עליית הנוער. יחד עם חבריו שעלו עימו באונייה גליל, הופנה לכפר הנוער בן שמן, שם בילה את השנים הבאות.

במלחמת העולם השנייה התגייס לצבא הבריטי והוצב לחייל התובלה ומאוחר יותר צורף לפלוגה 462. צבי שירת בלבנון, במצריים ובמדבר המערבי. כאשר חזית המלחמה בין הכוחות האנגלים והגרמנים  עברה מערבה, וסכנת הפלישה הנאצית  לארץ ישראל חלפה, הוחלט לשתף את היחידה  בקרבות הפלישה לאיטליה יחד עם כוחות בעלות הברית.  הפלוגה הועברה לאלכסנדריה שבמצריים. שם צוידה מחדש וקיבלה כלי רכב חדשים.

ב-29 באפריל 1943 לאחר חג הפסח, יצאה מנמל אלכסנדריה שבמצריים שיירה של 30 אוניות, לכיוון האי מלטה. בראש השיירה הפליגה האנייה ארינפורה (Erinpura), אשר נשאה את חיילי הפלוגה 462 ואת ציודם.

באחד במאי 1943 (כ"ז ניסן תש"ג), במהלך ההפלגה, אותרה שיירת האניות על ידי מטוס סיור גרמני. לעת ערב הופצצה השיירה על ידי מטוסי קרב גרמנים. ארינפורה נפגעה פגיעה ישירה וטבעה. מאה שלושים ושישה מחיילי הפלוגה נספו בים ומקום קבורתם לא נודע. צבי היה ביניהם.

אמו ואחיו הבכור נספו בשואה. נותר אחריו אחיו דוד.

אנדרטה לזכרו של צבי וחבריו הוקמה  בהר הרצל  בירושלים  והיא מעוצבת כאנייה, הנצבת בפינתה של בריכת מים רדודים המסמלים את הים. מתחת לשולי הבריכה מצויים 137 לוחות השקועים בתוך הבריכה, בהם חרוטים שמות החללים .

פרטי חייו של צבי הרמן מרכוס, מופיע בחלקו באתר יזכור של משרד הביטחון.

סיפורו  נחקר והושלם ב-2015 , על ידי חוקרי "לתת פנים לנופלים"

תרמו לחקר:

אסתר ביניאק ונחמה דבורצקי, חוקרות "לתת פנים לנופלים"

דן מרכוס, האחיין של צבי הרמן מרכוס