שמואל זלמן ניילינגר

שמואל זלמן ניילינגר

מספר אישיPAL/ 32279
דרגהטוראי
שם לועזי: Zelman Shmuel Neulinger
הורים: מאיר ושרה לאה
תאריך לידה: א' אב התרס"ט
מקום לידהאוזוק צכיה
תאריך נפילה כ"ז ניסן התש"ג
מקום קבורהמקום קבורתו לא נודע
אנדרטה לחללי האנייה ארינפורה הר הרצל

שמואל זלמן ניילינגר, בנם של מאיר ושרה – לאה, נולד ב- א' באב תרס"ט (19.7.1909) באוזוק שבצ'כיה.

בחודש מרץ 1938, עלה שמואל ארצה, באוניה "הר ציון", יחד עם אשתו לנקה לבית סמוקובה. הוא בן 29 והיא בת 24, שניהם ילידי צכיה. במקצועו, היה שוטר אך פה בארץ, הפך לפועל אדמה. התגורר ברחוב סוקולוב בתל-אביב, בתחנת השאיבה סריס (שורש) ובשכונת גאולה בירושלים, בסמיכות לאחותו הצעירה גזילה וינקלר.  

במלחמת העולם השנייה התגייס לצבא הבריטי והוצב לפלוגה 462 של חייל התובלה. הוא שירת במדבר המערבי. כאשר חזית המלחמה בין הכוחות האנגלים והגרמנים  עברה מערבה, וסכנת הפלישה הנאצית  לארץ ישראל חלפה, הוחלט לשתף את היחידה  בקרבות הפלישה  לאיטליה .   היא הועברה לאלכסנדריה שבמצריים. שם צוידה מחדש וקיבלה כלי רכב חדשים.

ב-29 באפריל 1943 , לאחר חג הפסח, יצאה מנמל אלכסנדריה שבמצריים, לאי מלטה שיירה של   כ-30 אניות. בראש השיירה הפליגה האנייה ארינפורה (Erinpura ) שנשאה את חיילי הפלוגה ואת ציודם.   

באחד במאי 1943 (כ"ז ניסן תש"ג), במהלך ההפלגה, אותרה שיירת האניות על ידי מטוס סיור גרמני. לעת ערב הופצצה השיירה על ידי מטוסי קרב גרמנים. ארינפורה  נפגעה פגיעה ישירה וטבעה. מאה שלושים ושישה מחיילי הפלוגה נספו בים ומקום קבורתם לא נודע. שמואל היה ביניהם.

הניח אישה ואחות.

אנדרטה לזכרו של שמואל וחבריו הוקמה  בהר הרצל  בירושלים  והיא מעוצבת כאנייה, הנצבת בפינתה של בריכת מים רדודים המסמלים את הים. מתחת לשולי הבריכה מצויים 137 לוחות השקועים בתוך הבריכה, בהם חרוטים שמות החללים .

פרטי חייו של שמואל זלמן ניילינגר וקורותיו, מופיעים באופן חלקי באתר יזכור של משרד הביטחון.

סיפורו נחקר והושלם בשנת 2017, על ידי מתנדבי "לתת פנים לנופלים"

תרמו לחקר:

אסתר ביניאק, חוקרת "לתת פנים לנופלים"

ארכיון המדינה