אריה ארנסט פרנבך

אריה ארנסט פרנבך

מספר אישיPAL 30402
דרגהטוראי
שם לועזי: Arye Ernest Fernbach
הורים: ברונו ורוזה שרה
תאריך לידה: י"ז סיון התר"פ
מקום לידהברסלאו גרמניה
תאריך נפילה כ"ז ניסן התש"ג
מקום קבורהמקום קבורתו לא נודע
אנדרטה לחללי האנייה ארינפורה הר הרצל

אריה, בנם היחיד של ברונו ורוזה שרה, נולד ב- י"ז סיון התר"פ (3.6.1920) בברסלאו שבגרמניה.

כשהיה בן 16 עלה לארץ במסגרת עליית הנוער לבית הספר החקלאי בן שמן. בסיום הכשרתו חיפש את מקומו באזור ים המלח ללא הצלחה. במכתב להנס בייט, מהלשכה לעליית הנוער ( אשר תחת ניהולה של הנריטה סולד) הוא מספר על כך שהעסוק בחקלאות אינו מספק אותו. באותו מכתב בשנת 1939 הוא כותב : "כבר בחוץ לארץ התחלתי לעבוד במסגרייה, קיוויתי להשתלם שם במקצוע הזה, אך כשהתחלתי לעבוד....התברר לי שאין שום תנאי לימוד הגונים שגם אין אפשרות לפעולה תרבותית מסודרת- אין שם ספריה, אין שם פועלים שיכולים לעזור בלימוד שלי....אני מתעניין התעניינות רבה באמנות וגם ... שאפתי ...להתעסק יותר באומנות".

באוגוסט 1939 התגורר במוצא ובהמשך התגורר בירושלים ועבד כפועל בבית חרושת.

בתחילת ספטמבר 1939, פרוץ מלחמת העולם השנייה, עלו הוריו ארצה, תחיילה התגוררו בחיפה ולאחר מן התיישבו בירושלים. כשנה לאחר מכן, באוקטובר 1940, נפטרה אמו.

בתאריך  30.6.1942 נישא בירושלים לחנה רבקה, גם היא ילידת פולין.

באותה שנה, בתוך מלחמת העולם השנייה, התגייס אריה לצבא הבריטי והוצב לפלוגה 462 של חיל התובלה. הוא שירת במצרים ובמדבר המערבי. כאשר חזית המלחמה בין הכוחות האנגלים והגרמנים  עברה מערבה, וסכנת הפלישה של הצבא הנאצי לארץ ישראל התרחקה, הוחלט לשתף את היחידה  בקרבות הפלישה של בעלות הברית באירופה. הפלוגה הועברה לאלכסנדריה שבמצריים, שם צוידה מחדש וקיבלה כלי רכב חדשים.

ב-29 באפריל 1943, לאחר חג הפסח, יצאה מנמל אלכסנדריה שבמצריים, שיירה של כ-30 אניות לאי מלטה. בראש השיירה הפליגה האנייה ארינפורה (Erinpura ), שנשאה את חיילי הפלוגה ואת ציודם.   

באחד במאי 1943 (כ"ז ניסן תש"ג), במהלך ההפלגה, אותרה שיירת האניות, על ידי מטוס סיור גרמני. לעת ערב הופצצה השיירה על ידי מטוסי קרב גרמנים. הארינפורה נפגעה פגיעה ישירה וטבעה. מאה שלושים ושישה מחיילי הפלוגה נספו בים ומקום קבורתם לא נודע. אריה היה ביניהם.

הניח אב ואשה. רבים מבני משפחתו ובהם דודו ובנות דודות, נספו בשואה.

אנדרטה לזכרו של אריה וחבריו הוקמה  בהר הרצל  בירושלים  והיא מעוצבת כאנייה, הנצבת בפינתה של בריכת מים רדודים המסמלים את הים. מתחת לשולי הבריכה מצויים 137 לוחות השקועים בתוך הבריכה, בהם חרוטים שמות החללים.

פרטי חייו וקורותיו של אריה ארנסט פרנבך מופיעים באופן חלקי באתר יזכור של משרד הביטחון.

סיפורו  נחקר והושלם בשנת 2016 , על ידי מתנדבי "לתת פנים לנופלים".

תרמו לחקר:

אסתר ביניאק, חוקרת "לתת פנים לנופלים"

סטיבן גלייזר, מתנדב "לתת פנים לנופלים"

אילן שטייר, מתנדב "לתת פנים לנופלים"