Uri OIttenheimer

אורי אוטנהיימר איתן

שם לועזי: Erich Wolf Ottenheimer
הורים: יוסף ומינה
תאריך לידה: כ"ז טבת התרפ"א
מקום לידהשטוטגרט גרמניה
תאריך נפילה כ"א כסלו התש"ו
מקום קבורהבית העלמין להבות הבשן

אורי, בן בכור ליוסף ומינה אוטנהיימר, נולד בכ"ז טבת תרפ"א (7.1.1921) בשטוטגרט שבגרמניה.

אביו יוסף בן למשפחת סוחרים מצליחה מהעיר וויטמברג היה בעל חברה למסחר בעץ ופורנירים בשטוטגארט ומצבם הכלכלי לפני שנות המלחמה היה טוב מאוד.

אורי היה ספורטאי מוכשר במכבי שטוטגארט. עוד בילדותו, היתה ארץ ישראל בליבו ובמחשבותיו. חבר-נעורים (דן מס מקיבוץ מעברות) מספר על מסיבה שנערכה בגרמניה ונושאה גבורה יהודית אלמונית: "בגמר המסיבה ניגש אלי אורי - הוא היה עוד ילד - ושאל אותי, אם גם אנו נוכל להיות גיבורים כאשר נהיה בארץ ישראל".

אורי עלה ארצה מן העיר שטוטגרט ב-30 לאוגוסט 1937 באניה "גליל" במסגרת עליית הנוער והגיע לקיבוץ אפיקים עם חברת-הנוער השנייה שהיתה מורכבת מנערים יוצאי משפחות יהודיות מגרמניה. היה בין שוחרי התרבות ומעמיקי הדעת שבחברה ונהג לפי שיטה וסדר בכל תחומי הלימוד. גם התערה יפה בחיי החברה ,נבחר לוועדות שונות והיה פעיל בהן. עם היותו שקוע בפעילות זו דאג למשפחתו שנותרה בגרמניה, להצלתה ולהעלותה ארצה.

ב 1 ביוני 1940, עלה לארץ אחיו, פרנץ – בצלאל, יליד 11.2.1926 בעקבותיו. אורי דאג לאחיו מרגע שהגיע לארץ, דאג לרישומו לבית ספר חקלאי בפרדס חנה ואחר כך לבית ספר חקלאי "כדורי"

ההורים הגיעו לארץ לביקור עם אחיו הצעיר וניסו לקדם עלייתם עם רכושם. הם נאלצו למכור את העסק המשפחתי לגרמנים ושלחו את רכושם לפלשתינה דרך איטליה. הרכוש נתקע באיטליה וההורים לא הורשו לצאת מגרמניה ולא הצליחו לעלות לארץ. נסיונותיהם להגר לצפון אמריקה, לשם היגר אחי האם, לא צלחו אף הם, ובתאריך 1.12.1941 הם נשלחו לריגה שם מצאו את מותם, האם באביב 1942 והאב בשנת 1944. בני משפחה נוספים ובהם סבתו, דודיו נספו בשואה.

לאחר תקופת עבודה בקיבוצים במשמר העמק ובמרחביה הגיע לכרכור שם התהוותה קבוצה שהתעתדה להקים את להבות, לימים להבות הבשן, נקודה חדשה בגליל העליון. כך כתב במכתבו מימיו הראשונים במקום: "כבר עברו עלינו יומיים-שלושה ונדמה כאילו שבועות אנו יושבים כבר כאן. המקום כה מוכר כאילו תמיד חיינו פה. הרבה התרחש ביומיים אלה משום שכל דבר קטן כאן הוא מאורע חשוב ובעל ערך..."

גם בקיבוץ החדש המשיך אורי להיות רב-פעלים.  אורי הקים את הצריפים הראשונים בלהבות הבשן הודות לכשרונו וידיעותיו בנגרות.

סיפר עליו אחד מחבריו: "מרצך לא השלים עם העבודה היומיומית וביזמתך הוקם המפעל העצמאי שלנו .תמיד פגשתיך בעבודה שופע חידושים והמצאות", ועוד: "אתה תמיד הוגה רעיונות ותכניות. כשהייתי מזדמן לחדרך ,זה פרי עמל-נמלים, הייתי מתפעל מהחוש האסתטי שלך...".

אורי הגיש בקשה לשינוי שמו מאריך אוטנהיימר לאורי איתן. האישור להחלפת השם פורסם בעיתון הרשמי של השלטון ב 10 אוקטובר 1946 (לאחר נפילתו).

בכ"א בכסלו תש"ו) 26.11.1945( עקב פעולות-חבלה אנטי-בריטיות במסגרת "תנועת המרי העברי", הקיפו כוחות צבא ומשטרה את הקיבוץ גבעת-חיים. מפקח המשטרה קרא למוכתר הקיבוץ והודיע לו שעקבות החבלנים שהרסו את משטרת גבעת-אולגה הובילו לקיבוץ והמשטרה תערוך מיפקד-זיהוי של כל חברי המשק.  מיד נשלחו הודעות באיתות לסביבה הקרובה ויהודים רבים החלו לזרום לגבעת חיים מכל עבר. הצבא פתח במשא-ומתן עם חברי הקיבוץ ומשלא נענו לדרישותיו פרצו הכוחות לתוך המשק. בינתיים התקדמו אנשים ונשים ממשקי הסביבה מכיוון עין-החורש לתוך גבעת-חיים .קצין משיירת הטאנקים פקד עליהם לעצור אך הם המשיכו בדרכם, רצו ונפלו ,קמו והמשיכו לרוץ. בין הרצים היה גם אורי. הוא נפל ליד גדר גבעת-חיים, הוצא משטח האש והועבר לבית-החולים בחדרה, שם נותח ומת. בן 24 היה במותו.

אורי השאיר בת זוג תמר. תמר לימים נישאה ונולדו לה שני ילדים. בן שנקרא בצלאל (ע"ש אחיו של אורי) ובת שנקראה דינה אורית (ע"ש אורי)

חברו מילדות כתב לזכרו: "אורי העלם - בהיר הנפש וחסון הגוף... רע מילדות בשדות אירופה הרחוקים ,ידיד בימי העלייה שלנו, אח למאמצי החיים החדשים, חבר למפעל חברים ושותף לתלאות יצירה של קיבוץ בנפתוליו .יוצר בידיו ובמוחו את ההתנחלות בקרקע הגליל ואוהב אהבה עזה ולוהטת כל צבע קורן, כל אור מהבהב,  כל צליל בוקע... וגובר על החיים הרשעים של קלגסים למען החיים הנדלקים שנית של אחים מוצלים"; קיבוץ להבות הבשן הוציא לאור חוברת לזכרו של אורי.   

אחיו בצלאל (אוטנהיימר) איתן נפל בהגנה על קיבוץ נירים בתאריך 15.05.1948. 

 לזכר המשפחה, הונחו "אבני נגף" לאביו ולאמו ליד ביתם בעיר שטוטגארט ב 29 אפריל .2010

סיפור חייו של אורי אוטנהיימר איתן, מופיע באופן חלקי, באתר יזכור של משרד הביטחון.

פרטי חייו החסרים הושלמו בשנת 2017 על ידי חוקרי "לתת פנים לנופלים"

תרמו לחקר:

יורם יגאל, חוקר "לתת פנים לנופלים"

חיה דגן, ארכיון קיבוץ להבות הבשן

דוד לב, ארכיון קיבוץ נירים

ארכיון קיבוץ אפיקים

ארכיון המדינה

ארכיון הציוני המרכזי

אביבה שוורץ, בת משפחה

אבני נגף שטוטגארט גרמניה

אלן וארמין הולץ - גרמניה