בלה פפירוביץ

בלה פפירוביץ'

שם לועזי: Bella Papierowitc
הורים: שמואל ואנה
תאריך לידה: י"ז אלול התרע"ו
מקום לידהאוגוסטוב פולין
תאריך נפילה י"ח טבת התש"ח
מקום קבורהבית העלמין בהר הזיתים

בלה בת שמואל וחנה (אלטה) לבית לוין, נולדה בשנת 1918 באוגוסטוב שבפולין, אחות לצבי הרש, פריידלה, אליעזר ומרה.

משפחת פפירוביץ היתה משפחה אמידה. אביה שמואל היה בעל מפעל סבון והיה בין הראשונים שהחזיק רכב. משפחת פפירוביץ היתה מוכרת כמשפחה ציונית ופעילה. אחיה הירש היה פעיל מאד בקרן קיימת לישראל והיה ראש "החלוץ" בעיר. בלה עצמה, היתה, טרם עלייתה, ראש ארגון בית"ר באוגוסטוב.

לארץ הגיעה בלה עם אוניית המעפילים פאריטה, שאורגנה בידי ארגון בית"ר. הדרך ארצה ארכה מספר חודשים ובסופם בשנת 1939 הגיעה לחופי הארץ ונעצרה האוניה על ידי הבריטים. כל חבריה הובלו למעצר. עם שחרורה, בחרה בלה, להתגורר בירושלים והצטרפה לאצ"ל.

בלה החלה ללמוד באוניברסיטה העברית, מתמטיקה, פילוסופיה ומחשבת ישראל. בין השאר למדה אצל פרופ' מרטין בובר.

כבר בשנת 1941 הבינה בלה שמשפחתה נאלצה לעזוב את ביתה וחששה לגרוע מכל. אחיה צבי הוגלה לסיביר והיא פעלה רבות על מנת להשיג עבורו סרטיפיקט שיאפשר לו להצטרף אליה. ללא הצלחה.אחיה נפטר בסיביר ומשפחתה נשלחה לאושוויץ שם ניספתה, כמו גם רבים מדודיה וילדיהם.

במכתבים שכתבה למשפחתה המצומצמת שהיגרה טרם המלחמה לארה"ב, היה ברור שהיא יודעת היטב שהינה שריד אחרון, אולם לא ניכר בדבריה כל פחד או חשש לחייה ולא העלתה על דעתה שלא לקחת חלק בתקומת המדינה.  באחד המכתבים שכתבה למשפחה מחודש מאי 1947, היא כותבת ביידיש :

"המצב בארץ מתוח, ובפרט בירושלים. כאן בערבים הכול מת. אין יוצאים לרחוב מאוחר, אפילו כשאין כאן עוצר. היו מקרים אשר סתם ירו ביהודים, והודיעו שנורו בזמן שברחו, בדיוק כפי שהנאצים של היטלר היו מודיעים. בכלל כל השיטות שלהם נגד היישוב דומות בדיוק לאלה של הנאצים. כך לפני בערך שבועיים נורה למוות אבא לעשרה ילדים קטנים. המצב היהודי שלנו הוא יותר מקשה, עד מתי? היישוב סובל הכול – הם לא ישברו אותנו. הם ישברו קודם את ראשיהם הם".

חודש לאחר הכרזת האו"ם על הקמת מדינת ישראל, נדרשו העובדים והתלמידים, מגיל 50 ומטה באוניברסיטה העברית, לקחת חלק בליווי השיירות אל בית החולים והאוניברסיטה שעל הר הצופים ובחזרה. כך הפכה בלה, למעשה, גם לחברת הגנה.

ביום י"ח בטבת התש"ח, 31 בדצמבר 1947, עת היתה בדרכה מהר הצופים למרכז העיר, בקו 9, נפגעה מירי מהמארב ונהרגה. בלה נקברה בהר הזיתים.

בעזבונו הפרטי של פרופ' מרטין בובר נמצאה עבודת גמר שכתבה במהלך קורס. כותרת העבודה: "אחוות עמים כבעיה סוציאלית אצל ישעיהו הנביא".

פרטי חייה של בלה פפירוביץ ותמונתה היו חסרים באתר יזכור של משרד הביטחון.

סיפור חייה נחקר והושלם בשנת 2017 ותמונתה נמצאה על ידי חוקרי "לתת פנים לנופלים"

תרמו לחקר:

דורית פרי, חוקרת, מתנדבת "לתת פנים לנופלים"

הארכיון הציוני המרכזי

ארכיון המדינה

יד ושם

ארכיון עיריית ירושלים

מרכז המידע הר הזיתים

הסיפריה הלאומית

האוניברסיטה העברית הר הצופים  

פרופ' מיכל פומרנץ-סלונים, ירושלים

משפחת פוטשנר, ארה"ב