זאב וילהלם שרף

Zeev Wilhelm Scharf

ID NumberPAL 30940
Rankטוראי
Parents: פישל and Malka Rosa
Birth Date:
Birth PlaceWien, Austria.
Death Date
Burial PlaceUnknown
אנדרטה לחללי האנייה ארינפורה הר הרצל

זאב וילהלם שרף, בן פישל ומלכה רוזה לבית הלד, נולד ב-י" אייר תרפ"ג  (26.4.1923), בוינה שבאוסטריה. 

ימים ספורים לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה ב- 21 באוגוסט 1939, הגיע זאב ארצה, באוניה ירושלים, אשר הביאה איתה נערים ונערות במסגרת עליית הנוער. זאב נשלח לקבוץ תל יוסף. למרות היותו " עירוני", התבלט כעובד מצטיין בקיבוץ, המעורה בחיי המשק ונוטל חלק בתחומי פעילות רבים.

בשלהי שנת 1941, מיד עם סיום הכשרתו הדו- שנתית בקיבוץ, חרף גילו הצעיר והפצרות חברי הקיבוץ לדחות גיוסו, התנדב זאב, לצבא הבריטי, כדי לתת את חלקו במלחמה נגד האויב הנאצי.  בחוברת הנצחה, שהוציאו חבריו מקיבוץ תל יוסף, מובאים דבריו: "אם יש מי שצריך ללכת להילחם בנאצים הרי קודם זכאים אנחנו לכך".    

זאב הוצב ליחידת ההובלה  462, השתתף בקרבות במדבר המערבי, בו התרחשו קרבות קשים בין הכוחות האנגלים והגרמנים. הכף הוכרעה לטובת האנגלים ומנעה בכך את סכנת הפלישה של הצבא הגרמני לארץ ישראל. לאחר מכן, הוחלט לשתף את היחידה בקרבות הפלישה לאיטליה, והיחידה הועברה ורוכזה באלכסנדריה שבמצריים, שם צוידו מחדש וקיבלו כלי רכב חדשים.                                                                                                 

ב-29 באפריל 1943 לאחר חג הפסח, יצאה מנמל אלכסנדריה שבמצריים שיירה של 30 אוניות, לכיוון האי מלטה. בראש השיירה הפליגה האנייה ארינפורה (Erinpura), אשר נשאה את חיילי הפלוגה 462 ואת ציודם.

באחד במאי 1943 (כ"ז ניסן תש"ג), במהלך ההפלגה, אותרה שיירת האניות על ידי מטוס סיור גרמני. לעת ערב הופצצה השיירה על ידי מטוסי קרב גרמנים. ארינפורה נפגעה פגיעה ישירה וטבעה. מאה שלושים ושישה מחיילי הפלוגה נספו בים ומקום קבורתם לא נודע. זאב היה ביניהם.

הוריו נספו בשואה.

אנדרטה לזכרו של זאב וחבריו הוקמה  בהר הרצל  בירושלים  והיא מעוצבת כאנייה, הנצבת בפינתה של בריכת מים רדודים המסמלים את הים. מתחת לשולי הבריכה מצויים 137 לוחות השקועים בתוך הבריכה, בהם חרוטים שמות החללים .

פרטי חייו של זאב וילהךם שרף וקורותיו מופיעים באופן חלקי, באתר יזכור של משרד הביטחון.

סיפורו נחקר והושלם בשנת 2017, על ידי חוקרי "לתת פנים לנופלים"                                         

תרמו לחקר:

אסתר ביניאק, חוקרת "לתת פנים לנופלים"

ארכיון קיבוץ תל יוסףהמידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


קובץ אחר
תמונה

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר