צללית

משה (שלומי/סולמי) לייטר

שם לועזי: Moshe Leiter
הורים:
תאריך לידה: 1899
מקום לידהגליציה
תאריך נפילה
מקום קבורהמקום קבורתו לא נודע

משה לייטר נולד בשנת 1899 בלבוב, גליציה.

הוא השתייך לתנועת "השומר הצעיר" בעירו. יחד עם חבריו לרעיון ולדרך היה מראשוני התנועה שעלו לארץ-ישראל, וב-21.5.1920 הגיע לחוף יפו על סיפון האונייה "קרינוליא".

משה עבד כפועל חלוץ והיה חבר בקבוצות עבודה שפעלו במושבות בגליל המזרחי: מסחה וביתניה. לאחר מכן, חבר אל גדוד העבודה "שומריה" אשר התיישב בעמק זבולון והשתתף בסלילת כביש חיפה-ג'דה. חברי הגדוד דגלו בהגשמה עצמית, עבודה, לאומיות וסוציאליזם. חיי הקבוצה לוו בקשיים רבים, בתחלואה גבוהה בקדחת ובתקופות ממושכות של אבטלה.

ביום א' בתמוז תרפ"א (7.7.1921) הגיע משה בליווי אחיו וחברם אריה קלוברג ליום סידורים ביפו, ולצורך קבלת כספים ששלחו הוריו אל סניף הבנק המקומי. בהולכם ברחוב נורו בידי ערבי; משה נפגע בבטנו ונפצע קשות. הוא הובהל לבית החולים הצרפתי, ומאוחר יותר לבית החולים "הדסה". בהמשך היום מת מפצעיו.

משה לייטר היה בן 22 במותו. הותיר אחריו הורים ומשפחה בפולין ואח יחיד בארץ-ישראל. בדברים שנכתבו לזכרו נכתב כי היה בחור שקט ורציני, וידע עברית על בורייה. בארץ, עשה שימוש בשם משפחה עברי: שלומי או סולמי.

תושב מקומי נאסר והועמד למשפט על רצח, בסיומו זוכה בשל זיהוי חלקי על-ידי העדים.

פרשת הירצחו מופיעה בעתונות התקופה ובגליונות "קונטרס". כן מונצח שמו בחוברת "קהליתנו" ברשימה לזכר השומרים והשומרות, שנפלו ומתו בארץ או בדרך אליה .

תרמו לחקר:

השלמת פיענוח סיפור חייו בסיוע האגף נפגעי פעולות איבה, המוסד לביטוח לאומי

אירית ליברמן חוקרת, מתנדבת ארגון 'לתת פנים לנופלים'

שביט בן אריה חוקר, מתנדב  ארגון 'לתת פנים לנופלים'

רוני ברט ורות וינקלר, ארגון 'לתת פנים לנופלים'

רן רבינוביץ, נוטע אילנות יוחסין, ארגון 'לתת פנים לנופלים'המידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


קובץ אחר
תמונה

Restricted HTML

  • תגיות HTML מותרות: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • כתובות URL וכתובות דואר אלקטרוני יומרו לקישורים באופן אוטומטי.

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר