דוד כצבורג

דוד צבי כצבורג

שם לועזי: David Zvi Katzburg
הורים: יהודה ואסתר
תאריך לידה:
מקום לידההונגריה
תאריך נפילה
מקום קבורהבית העלמין תל אביב טרומפלדור

דוד-צבי, בן הרב יהודה הכהן כצבורג ואסתר לבית פישביין, נולד ב-ג' באדר ב' תר"ס (4.3.1900) בבודפשט, הונגריה; ילד שישי מתשעה.

אביו היה בן למשפחה מיוחסת של רבנים ודיינים, עבד כמשגיח כשרות בבודפשט והיה חבר תנועת "המזרחי". בשנת 1910 השתתף במשלחת לארץ ישראל של 70 ראשי הקהילות היהודיות בהונגריה.

דוד-צבי למד בישיבת "תלמוד תורה ומלאכה" בעיירה אונוד שבהנגריה, בה למדו גם עבודת כפיים (נגרות, חייטות, סנדלרות). בסיום לימודיו התגורר במשך תקופה מסוימת בווינה והתפרנס מעסקי נגרות. כאביו, היה חבר תנועת "המזרחי" ופעל במסגרת "צעירי מזרחי". ב-7.4.1921 עלה לארץ על סיפון אניית "אומבריה", הן כהגשמת שאיפתו האישית והן בשליחות הוריו כחלוץ משפחתי. הוא נקלט ביפו והתגורר יחד עם עולים נוספים מהונגריה, בביתו של הרוקח איסא חלבי.

ביום כ"ג בניסן תרפ"א (1.5.1921) החלה ההתקפה ביפו שסימנה את פרוץ מאורעות תרפ"א. באותו היום פרעו ערבים בפעולות ביזה ובהתקפות על עוברי אורח ובתי עסק של יהודים. הפרעות התרחשו ברחבי יפו ובמתקפה על "בית החלוץ" נפצעו עשרות ונהרגו רבים.

ביום כ"ד בניסן תרפ"א (2.5.1921) התבקש דוד-צבי על-ידי חמישה שוטרים רכובים (כנראה ערבים) להתלוות אליהם להביא רכב כדי לפנות יהודים שהיו בסכנת נפשות. אל בית מגוריו הוא לא שב עוד. מאוחר יותר העידו חבריו כי הצטרף אל קבוצה שיצאה מפתח תקווה כדי לסייע בהגנה על יהודי יפו, ובעברם את הגשר שעל יד המושבה הגרמנית שרונה הותקפו בידי פורעים. דוד-צבי ושלושה מחבריו נראו רצים אל חורשת האקליפטוסים הסמוכה לשרונה כשהם נרדפים על ידי ההמון ומגינים על עצמם. למחרת, נמצאה גופתו בדרך שבין סרפנד לתל אביב, ונתיחה שלאחר המוות העלתה כי מת מפגיעות בראשו ובליבו.

דוד-צבי כצבורג הובא למנוחת עולמים בבית הקברות ברחוב טרומפלדור בתל-אביב. היה בן 21 במותו, והותיר אחריו בהונגריה הורים, ארבעה אחים ושתי אחיות.

תרמו לחקר:

השלמת פיענוח סיפור חייו בסיוע אגף אזרחים נפגעי פעולות איבה, המוסד לביטוח לאומי 

הארכיון העירוני תל אביב -יפו 

תמר ויינבלום, שביט בן אריה, חוקרים, מתנדבי ארגון 'לתת פנים לנופלים'

מאייר תמונתו אביעד סייביץ'

רוני ברט ורות וינקלר, ארגון 'לתת פנים לנופלים'

רן רבינוביץ, נוטע אילנות יוחסין, ארגון 'לתת פנים לנופלים'

באדיבות מר אלחנן פרידמן עמית הארגון, לזכרה של רעייתו יהודית ואביה ישראל משה מאיר שנהרג על משמרתו ביום כ"ו באייר תש"ח 4.6.1948המידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


קובץ אחר
תמונה

Restricted HTML

  • תגיות HTML מותרות: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • כתובות URL וכתובות דואר אלקטרוני יומרו לקישורים באופן אוטומטי.

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר