אופר דב

דוב אופר

שם לועזי: Offer Dov
הורים: אליעזר וחנה
תאריך לידה: 1901
מקום לידהגליציה
תאריך נפילה
מקום קבורהבית העלמין קיבוץ כנרת (אזרחי)

דב אופר, בן חנה ואליעזר. נולד בשנת 1901 בזלוצ'וב שבגליציה למשפחה אמידה ובעיר הולדתו רכש את השכלתו היסודית. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה עברה משפחתו לוינה בירת הקיסרות ההבסבורגית שם המשיך דב בלימודים התיכוניים וברבות הימים הצטרף לקן "השומר הצעיר" כחבר בקבוצת "נשר" שיצאו לה מוניטין בתנועה. בתום המלחמה, כששב הביתה, ייסד את קן "השומר הצעיר" בעירו. הוא ריכז סביבו נערים רבים ולמרות גילו הצעיר נשא בעול תפקידים שחייבו אחריות, כושר שיפוט, החלטה מהירה ועוז רוח. הוא גם הגיע לעמדה רמה בקרב הציבור היהודי בעיר ועמד בראש ההגנה העצמית היהודית. בשנת 1920 עלה ארצה בראש קבוצת יהודים שארגן ואתם הצטרף לריכוז של תנועת השומר בבית ג'ן. בתוך תקופה קצרה נעשה דב לעמוד התווך של הריכוז בזכות כושר הסתגלותו המהירה וגישתו המעשית והתכליתית לכל בעיה שנתקל בה. בערבו של א' באלול תר"ף (14.8.1920) בחזרו עם חברו לבית ג'ן, בין ביתניה ליבנאל, מכינוס פועלי הגליל במסגרת שליחות הקיבוץ, תקפום שני ערבים מזויינים ודב נפגע בליבו ומת במקום. הוא הובא למנוחת עולמים בבית הקברות בכנרת, שלושה שבועות לאחר הגיעו ארצה. במקום הרצחו הוקמה כעבור זמן קצר ביתניה עילית של השומר הצעיר שהיתה אחת מאבני היסוד של קיבוץ בית-אלפא.

(דף זה הוא חלק ממפעל ההנצחה הממלכתי "יזכור", שנערך ע"י משרד הביטחון)

תרמו לחקר:

תמונתו החסרה אותרה ע"י דורון לייטנר מתנדב "לתת פנים לנופלים" בדף יזכור באתר קבוצת כנרת המידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


קובץ אחר
תמונה

Restricted HTML

  • תגיות HTML מותרות: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • כתובות URL וכתובות דואר אלקטרוני יומרו לקישורים באופן אוטומטי.

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר