ורנר סלי טרוימן

ורנר סלי טרוימן

מספר אישיPAL 30805
דרגהטוראי
שם לועזי: Verner Sally Treumann
הורים: דגוברט ולוסי- לאה
תאריך לידה:
מקום לידהברלין גרמניה
תאריך נפילה
מקום קבורהמקום קבורתו לא נודע
אנדרטה לחללי האנייה ארינפורה הר הרצל

ורנר-סאלי טרוימן – בנם של דאגוברט ולוסי-לאה – נולד ב-ל' תשרי תרפ"ג (30.10.1922) בברלין, לימים אח בכור ל צבי-הרברט.

בשנת 1938 צורף ורנר לקבוצה של "עליית הנוער", אשר עברה הכשרה במחנה "רידניץ" בגרמניה. בחודש מרץ 1939 עלתה הקבוצה לארץ באוניה "פלשתינה", ונשלחה לקבוץ עין חרוד. לימים, עבר ורנר לבית אלפא. צבי, הצעיר ממנו בשנה, עלה כשנתיים לאחר מכן.

במלחמת העולם השנייה התגייס ורנר לצבא הבריטי, הוצב לפלוגה 462 של חייל התובלה ושירת במצרים ובמדבר המערבי. כאשר חזית המלחמה בין הכוחות האנגלים והגרמנים עברה מערבה וסכנת הפלישה הנאצית לארץ ישראל חלפה, הוחלט לשתף את היחידה בפלישה לאיטליה. היחידה הועברה לאלכסנדריה שבמצרים, שם צוידה מחדש וקיבלה כלי רכב חדשים.

ב-29.4.1943 לאחר חג הפסח, יצאה מנמל אלכסנדריה לאי מלטה שיירה של כשלושים אניות. בראשה הפליגה אוניית התובלה "ארינפורה" (Erinpura), ועל סיפונה פלוגה 462. יומיים לאחר מכן (כ"ז ניסן תש"ג), אותרה השיירה על ידי מטוס אויב, ולעת ערב הופצצה על ידי מטוסי קרב גרמנים. ה"ארינפורה" נפגעה ישירות פעמיים וטבעה תוך כארבע דקות.

על התנהגות החיילים במים העידו: "גם בהיאבקות עם גלי הים לא נפלה רוחם, אחד עזר לשני. שחיינים מובהקים גילו גבורה עילאית – לא פסקו מלחתור ולהציל. מעל הרעש בקעה שירת עידוד." הקצין היהודי שניצל אמר: "עם שיש לו נוער כזה לא ימות לעולם." המפקד האנגלי אמר: "חיילים אמיצים כאלה טרם ראיתי." מאה שלושים ושישה מחיילי הפלוגה נספו בים ומקום קבורתם לא נודע. ורנר היה ביניהם, בן 21 במותו.

אנדרטה לזכרו של ורנר וחבריו הוקמה  בהר הרצל  בירושלים,  והיא מעוצבת כאנייה בפינתה של בריכת מים רדודים המסמלים את הים. בשולי הבריכה שקועים 137 לוחות זכרון, בהם חרוטים שמות החללים (כולל חייל שמת מפצעיו ונקבר בלוב).

ורנר-סאלי הותיר אחריו בארץ את אחיו הצעיר צבי-הרברט, אשר מאוחר יותר נפל בקרב בבית ג'וברין ב-י"ט תשרי תש"י (12.10.1949). הוריהם ניספו בשואה.

תרמו לחקר:

 

סיפורו של ורנר-סאלי טרוימן   מופיע באתר יזכור של משרד הביטחון.

קורות חייו הושלמו ע"י מתנדבי "לתת פנים לנופלים"

אסתר ביניאק, חוקרת "לתת פנים לנופלים"

רוני ברט עורך לשוני מתנדב "לתת פנים לנופלים"

הארכיון הציוני המרכזי

תמונתו מארכיון המדינההמידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


קובץ אחר
תמונה

Restricted HTML

  • תגיות HTML מותרות: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • כתובות URL וכתובות דואר אלקטרוני יומרו לקישורים באופן אוטומטי.

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר