הלל הלמוט קלן

הלל הלמוט קלן

מספר אישיPAL 1049
דרגהטוראי
שם לועזי: Hillel Helmut Koln
הורים: אברהם אדולף וחיה קלרה
תאריך לידה:
מקום לידהברלין גרמניה
תאריך נפילה
מקום קבורהמקום קבורתו לא נודע
אנדרטה לחללי האנייה ארינפורה הר הרצל

הלל-הלמוט קלן, בן אברהם-אדולף וחיה-קלרה לבית פורסטנברג, נולד ב-כ"ט טבת תרפ"ב (28.1.1922) בברלין, גרמניה.

הלל עלה ארצה ב-23.3.1939 (ללא אחותו קטה) במסגרת "עליית הנוער" באוניה "פלשתינה", והועבר למושבה ראש פינה. הוא סבל מבעיות בריאות, אך הצליח להשלים את הכשרתו הדו-שנתית והתחיל לעבוד כמסגר.                          

ב-6.3.1941 התגייס הלל לצבא הבריטי, הוצב בחיל התובלה, ובהמשך צורף לפלוגה 462. הוא שירת במצרים, בלבנון ובמדבר המערבי. כאשר חזית המלחמה בין הכוחות האנגלים והגרמנים עברה מערבה וסכנת הפלישה הנאצית לארץ ישראל חלפה, הוחלט לשתף את היחידה בפלישה לאיטליה. היחידה הועברה לאלכסנדריה שבמצרים, שם צוידה מחדש וקיבלה כלי רכב חדשים.

ב-29.4.1943 לאחר חג הפסח, יצאה מנמל אלכסנדריה לאי מלטה שיירה של כשלושים אניות. בראשה הפליגה אוניית התובלה "ארינפורה" (Erinpura), ועל סיפונה פלוגה 462. יומיים לאחר מכן (כ"ז ניסן תש"ג), אותרה השיירה על ידי מטוס אויב, ולעת ערב הופצצה על ידי מטוסי קרב גרמנים. ה"ארינפורה" נפגעה ישירות פעמיים וטבעה תוך כארבע דקות.

על התנהגות החיילים במים העידו: "גם בהיאבקות עם גלי הים לא נפלה רוחם, אחד עזר לשני. שחיינים מובהקים גילו גבורה עילאית – לא פסקו מלחתור ולהציל. מעל הרעש בקעה שירת עידוד." הקצין היהודי שניצל אמר: "עם שיש לו נוער כזה לא ימות לעולם." המפקד האנגלי אמר: "חיילים אמיצים כאלה טרם ראיתי." מאה שלושים ושישה מחיילי הפלוגה נספו בים ומקום קבורתם לא נודע. הלל היה ביניהם, בן 21 במותו.

אנדרטה לזכרו של הלל וחבריו הוקמה  בהר הרצל  בירושלים,  והיא מעוצבת כאנייה בפינתה של בריכת מים רדודים המסמלים את הים. בשולי הבריכה שקועים 137 לוחות זכרון, בהם חרוטים שמות החללים (כולל חייל שמת מפצעיו ונקבר בלוב).

הלל הותיר אחריו אחות ב-ארה"ב. הוריו נרצחו במחנה בירקנאו בחודש מאי 1943.

 

תרמו לחקר:

אסתר ביניאק, חוקרת "לתת פנים לנופלים" 

הארכיון הציוני המרכזי

רוני ברט, עורך סיפור חיים

רון רבינוביץ, אילן יוחסין

תמונתו מאתר יזכור, משרד הבטחוןהמידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


קובץ אחר
תמונה

Restricted HTML

  • תגיות HTML מותרות: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • כתובות URL וכתובות דואר אלקטרוני יומרו לקישורים באופן אוטומטי.

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר