אליהו יודיוב

אליהו יודיוב

שם לועזי: Eliyahu Yudayov
הורים: גבריאל ובתיה
תאריך לידה:
מקום לידהישראל
תאריך נפילה
מקום קבורהבית העלמין נחלת יצחק (אזרחי)
גוש: 2 אזור: 10 שורה: 12 מקום: 11

אליהו-אברהם יודיוב (יודאיוב), בן גבריאל ובתיה לבית יוחנן, נולד ב-א' טבת תר"צ (1.1.1930) בבית החולים "הדסה" בתל אביב. אביו גבריאל היה רוכל וחבר ב"הגנה". משפחתו עברה לשכונת גרין סמוך ל"אגרובנק" (לימים חולון) בשנת 1936.

אליהו למד בבית ספר "ביאליק" של זרם העובדים, אך נאלץ להפסיק את לימודיו בכיתה ו' כדי לעבוד לתמיכה במשפחתו. הוא עבד בחברת "רסקו" לשביעות רצון הממונים עליו. חבריו ומשפחתו סיפרו כי אליהו דאג מאוד למצבם הכלכלי של הוריו, ואת שכר עבודתו היה מוסר להם. כמו כן היה אליהו חבר "הנוער העובד והלומד", והצטרף ל"הגנה". היה נער חברותי, פיקח, זריז ומקובל על חבריו בתנועה.

ביום ה' באדר א' תש"ו (6.2.1946) ביצע  ארגון לח"י שוד נשק במחנה צבאי בריטי בשכונת "אגרובנק". המחנה אויש על ידי חיילים מדרום אפריקה, אשר התפרעו ברחובות השכונה בעקבות השוד, ירו ותקפו עוברי אורח.

אליהו רכב באותה עת על אופניו החדשים אותם קיבל מהוריו, והוא חש להציל ולפנות אנשים שנפגעו על ידי החיילים. מספר רחמים משיח, חברו של אליהו (בספר ימי חולמזיכרונותיהם של מייסדי חולון): "אליהו יודיוב ואני רכבנו על אופניים. הרכבנו על הרמה של האופניים אנשי  אצ"ל [לח"י] פצועים לכיוון שכונת-עם.....בפינת אוסישקין הסתתרו החיילים הכושים...וירו עלינו. אליהו נפל. אני זרקתי את האופניים ורצתי.....אליהו נמצא בבית חולים אנגלי ברחוב יפת ביפו. אליהו נרצח ע"י החיילים הכושים.....מצאנו אותו תפור כולו. לא די שהם ירו בו, הם גם חתכו אותו בסכינים."

אליהו נורה ונרצח ביריות ובדקירות סכינים. באירוע נהרגו גם בן-ציון שנקר מנהל בית החרושת "לודז'יה", וסגן ראש המועצה המקומית שמואל פרלמן. ביום השלושים לרצח הוסב שם הכיכר בצומת הרחובות סוקולוב וחנקין ל"כיכר השלושה"; הכיכר מאז נהרסה, וכעת יש במקום שלט המנציח את שלושת הנרצחים. גם חמישה אזרחים נפצעו באירוע, שנודע בעגה המקומית כ"ליל הכושים".

אליהו יודיוב הובא למנוחת עולמים בחלקת "ההגנה" בבית הקברות בנחלת יצחק. הותיר הורים, אח וארבע אחיות. בן 16 בנופלו. בהספדים נכתב, בין השאר: "שבוע לפני מותך שמעתיך שר 'תפסו את הבן, הוא הולך'. האם ידעת כי ימיך ספורים? ואתה כה גדלת ויפית....."

 

פרטי חייו של אליהו יודיוב וקורותיו הופיעו באופן חלקי, באתר יזכור של משרד הביטחון.

פרטי חייו נחקרו ואותרו, תמונתו נמצאה וסיפורו הושלם בשנת 2015, על ידי מתנדבי "לתת פנים לנופלים"

תרמו לחקר:

יהודית רייפן-רונן ואפרים רונן, חוקרים "לתת פנים לנופלים"

רוני ברט עורך לשוני מתנדב "לתת פנים לנופלים"

אלישבע אדלמן - ארכיונאית, מוזיאון וארכיון לתולדות חולון

רמי אהרוני - עיריית חולון

אילן שטייר, ירושלים

תמונתו מעיתון דבר

 המידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


קובץ אחר
תמונה

Restricted HTML

  • תגיות HTML מותרות: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • כתובות URL וכתובות דואר אלקטרוני יומרו לקישורים באופן אוטומטי.

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר