מנחם ליאופולד באומגרטן

מנחם באומגרטן

שם לועזי: Menachem Leopold Baumgarten
הורים: צבי הרמן ואירמה
תאריך לידה:
מקום לידהבואיטהופן, אוסטריה
תאריך נפילה
מקום קבורהמקום קבורתו לא נודע
אנדרטה לחללי האניה ארניפורה בהר הרצל

מנחם-לאופולד בן צבי-הרמן ואירמה באומגרטן נולד בנר ראשון של חנוכה, כ"ה כסלו תרפ"ד (3.12.1923), ב-וואיידהופן שבאוסטריה; אח צעיר לאדית וליוסף.

אביו של מנחם נפטר בצעירותו, והמשפחה נותרה ללא אמצעים. מנחם עלה לארץ במסגרת עליית הנוער ב-22.9.1939 על האוניה "גליל", ונשלח להכשרה בקיבוץ תל יוסף שבעמק יזרעאל. ב-8.6.1941 עזבו מנחם וחברו שמואל קורוצ'ינר את ההכשרה (מאוחר יותר עזב גם חברם זאב שרף), והתגייסו לצבא הבריטי. חברי הקיבוץ הפצירו בהם להשלים את ההכשרה, אך הם טענו: "אם יש מי אשר צריך ללכת להילחם בנאצים, הרי קודם כל זכאים אנחנו  לכך".

מנחם וחבריו צורפו לפלוגת העברית 462 בחיל ההובלה, אשר הוקמה באפריל  1942, והשתתפה בקרבות במדבר המערבי – מצרים ולוב.  כאשר חזית המלחמה בין הכוחות האנגלים והגרמנים עברה מערבה וסכנת הפלישה הנאצית לארץ ישראל חלפה, הוחלט לשתף את היחידה בפלישה לאיטליה. היחידה הועברה לאלכסנדריה שבמצרים, שם צוידה מחדש וקיבלה כלי רכב חדשים.

ב-29.4.1943 לאחר חג הפסח, יצאה מנמל אלכסנדריה לאי מלטה שיירה של כשלושים אניות. בראשה הפליגה אוניית התובלה "ארינפורה" (Erinpura), ועל סיפונה פלוגה 462 אשר מנתה 334 קצינים וחיילים. יומיים לאחר מכן (כ"ז ניסן תש"ג), אותרה השיירה על ידי מטוס אויב, ולעת ערב הופצצה על ידי 12 מטוסי קרב גרמנים. ה"ארינפורה" נפגעה ישירות פעמיים וטבעה תוך כארבע דקות.

על התנהגות החיילים במים העידו: "גם בהיאבקות עם גלי הים לא נפלה רוחם, אחד עזר לשני. שחיינים מובהקים גילו גבורה עילאית – לא פסקו מלחתור ולהציל. מעל הרעש בקעה שירת עידוד." הקצין היהודי שניצל אמר: "עם שיש לו נוער כזה לא ימות לעולם." המפקד האנגלי אמר: "חיילים אמיצים כאלה טרם ראיתי." מתוך 664 טובעים-נספים מאה שלושים ושישה היו מחיילי הפלוגה, ומקום קבורתם לא נודע. מנחם באומגרטן וחבריו היו  ביניהם, בן 19 במותו. גורל משפחתו אינו ידוע.

אנדרטה לזכרו של מנחם ועל החללים הוקמה  בהר הרצל  בירושלים,  והיא מעוצבת כאנייה בפינתה של בריכת מים רדודים המסמלים את הים. בשולי הבריכה שקועים 137 לוחות זכרון, בהם חרוטים שמות החללים (כולל חייל שמת מפצעיו ונקבר באיטליה).

שמו של מנחם מונצח באנדרטאות נוספות בארץ: אתר ההנצחה לזכר הנופלים מיישובי המועצה האזורית גלבוע, גן הנעדרים בהר הרצל, יד לנופלים בני התנועה הקיבוצית יערות מנשה (משמר העמק), ובקיבוץ תל יוסף: בפינת משחקים על שם אנשי המקום שנספו באונייה ארינפורה (חבר הקיבוץ חיים קייטלגיסר ושלושת חברי ההכשרה), בחדר הנצחה, ובאנדרטה לבני היישוב שנפלו במערכות ישראל.

ב-28.5.1943 נכתב לזכרם של מנחם וחבריו בעלון של קיבוץ תל יוסף, "מחיינו":

"לחרדתנו הרבה גדלה רשימת הנעדרים משלנו, נוספו אליה שלושת הנערים, אשר עם ראשית המלחמה נגאלו מציפורני חיות הטרף הנאציים ועלו ארצה. זכר ההתעללות האכזרית ביהודים, בקרוביהם ובהם עצמם לא מש מקרבם במשך כל ימי היותם אצלנו. חיי השלווה בביתם החדש אצלנו לא הרגיעו את דמם הסוער המושך למעשה של שילומים עם הנשק ביד. בהיותם בני 17 התגייסו לצבא.....כואב הלב על הקורבנות הצעירים האלה, אשר לא הספיקו  גם לדעת את טעם החיים. זכרם ייחרת עמוק בליבנו. מפעל הזיכרון אשר נקים  להם יזכיר את שמותיהם, את חייהם ומותם, לבנינו ולבני בנינו."

תרמו לחקר:

אורי שגיא, חוקר "לתת פנים לנופלים"

חני, שלוחת יד ושם, בית ווהלין גבעתיים

הדסה אסולין, המכון לתולדות העם היהודי

רות וינקלר, כותבת סיפור חיים

רוני ברט , עורך סיפור חיים

חנה טאובנבלט, הכנת מצגת

רון רבינוביץ, אילן יוחסין 

תמונתו אותרה בארכיון המדינההמידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


קובץ אחר
תמונה

Restricted HTML

  • תגיות HTML מותרות: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • כתובות URL וכתובות דואר אלקטרוני יומרו לקישורים באופן אוטומטי.

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר