צבי הורסט נבל

Zvi Horst Nebel

ID NumberPAL 1685
Rankטוראי
Parents: פריץ and Rosa
Birth Date:
Birth Placeקטוביץ פולין
Death Date
Burial PlaceUnknown
אנדרטה לחללי האנייה ארינפורה הר הרצל

 

צבי הורסט נבל, בן פריץ ורוזה, נולד ב-כ"א אב תרפ"ב (15.8.1922), קטוביץ, פולין.

לאחר עלות הנאצים לשלטון בגרמניה, הצטרף צבי לקבוצת הכשרה של "הבונים" בעיירה ברודרהוף ליד המבורג. ב- 6.2.1939, עלה לארץ במסגרת עליית הנוער עם האנייה "ירושלים". קבוצת "בתלם", אליה  השתייך, התקבלה להמשך הכשרתה, לגבעת השלושה. ההתאקלמות במקום לא הייתה קלה ועוד לפני תום ההכשרה, בסוף אוקטובר 1939 עזב לתל-אביב, והוא בן 17 בלבד.     

ב-12.7.1941 בהיותו בקבוץ עין גב , נענה צבי לקריאת מוסדות היישוב והתגייס לצבא הבריטי. הוא הוצב  ליחידה עברית לתובלה ("יעל")  ומאוחר יותר לפלוגה 462. הוא שירת במצרים ובמדבר המערבי. כאשר חזית המלחמה בין הכוחות האנגלים והגרמנים  עברה מערבה, סכנת הפלישה הנאצית  לארץ ישראל התרחקה. בהמשך, הוחלט לשתף את היחידה  בקרבות הפלישה  לאיטליה  היא הועברה לאלכסנדריה שבמצריים. שם צוידה מחדש וקיבלה כלי רכב חדשים.

ב-29 באפריל 1943 , לאחר חג הפסח, יצאה מנמל אלכסנדריה שבמצריים, לאי מלטה שיירה של כ-30 אניות. בראש השיירה הפליגה האנייה ארינפורה (Erinpura ) שנשאה את חיילי הפלוגה ואת ציודם.      

באחד במאי 1943 (כ"ז ניסן תש"ג), במהלך ההפלגה, אותרה שיירת האניות על ידי מטוס סיור גרמני. לעת ערב הופצצה השיירה על ידי מטוסי קרב גרמנים. ארינפורה  נפגעה פגיעה ישירה וטבעה. מאה שלושים ושישה מחיילי הפלוגה נספו בים ומקום קבורתם לא נודע. צבי היה ביניהם.

אנדרטה לזכרו של צבי וחבריו הוקמה  בהר הרצל  בירושלים  והיא מעוצבת כאנייה, הנצבת בפינתה של בריכת מים רדודים המסמלים את הים. מתחת לשולי הבריכה מצויים 137 לוחות השקועים בתוך הבריכה, בהם חרוטים שמות החללים.

פרטי חייו של צבי הורסט נבל וקורות חייו מופיעים באופן חלקי באתר יזכור של משרד הביטחון.

סיפור חייו נחקר והושלם בשנת 2015 על ידי מתנדבי "לתת פנים לנופלים".

תרמו לחקר:

אסתר ביניאק, חוקרת "לתת פנים לנופלים"

 המידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


קובץ אחר
תמונה

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר