אלי ביין

Erich Eli Bein

Parents: אלכסנדר (סנדור) and פרנצ'יסקה
Birth Date:
Birth Placeוינה, אוסטריה
Death Date
Burial Placeבית העלמין קיבוץ חולדה (חלקה צבאית)
חלקה צבאית: 1 שורה: 1 קבר: 12

בן סנדור ופרנציסקה לבית מאירהופר ואחיה של ליזל. נולד ביום ד' בתמוז תרפ"ד (6.7.1924) בעיר וינה, בירת אוסטריה.

המשפחה התגוררה בבית נאה בסמוך לנהר הדנובה שחצה את העיר. בהיותו בן 15 הובא ארצה מאוסטריה במסגרת "עליית-הנוער" באוניה "גליל" בתאריך 21.11.1939 ולמד בקיבוץ בית-זרע.

עם סיום לימודיו בקיבוץ בית זרע, החליט אלי להתגייס ושירת כנוטר, אולם הוא לא אהב את החיים הצבאיים ולאחר שנה אחת בלבד, השתחרר. אלי עבר לגור בתל אביו, בה עבד לפרנסתו, במכונאות ואחר-כך בצבעות. בשעותיו הפנויות, בייחוד בשעות הלילה, ישב ושקד על תחום הלימודים האהוב עליו, הנדסה אווירית.

אלי התחבב על חבריו. על עברו לא הירבה לספר, כי עיניו היו נשואות לעתיד בחיים החדשים. ב 15 במאי 1942 נשלחו אביו סנדור ואחותו ליזל מוינה ללובלין וניספו. כי אמו נפטרה, אביו מת מחמת רדיפות המשטר הנאצי ואחותו נאנסה ונהרגה על-ידי חיילים גרמנים.

לאור החדשות הקשות החליט להתגייס לצי הבריטי ובלבו השאיפה לנקום את נקמת אביו ואחותו.  עם גמר המלחמה הוא חזר ארצה והצטרף לשירות ההגנה. חלק מזמנו הקדיש לאימונים וחלק לצי.

ביום הכרזת המדינה, זוכרים חבריו, כי היה שמח וגאה ביותר. בראשית דצמבר 1947 התנדב לשירות בפלמ"ח, בהגנה על שכונת התקווה וגבולות תל-אביב ובליווי שיירות לירושלים. "אילו יכלו אבי ואחותי לראות איך אנו נלחמים סוף-סוף על אדמתנו ועל עצמאותנו" - אמר לפני צאתו לתפקידו האחרון.

ביום כ' באדר ב' תש"ח (31.3.1948), בעת חילוץ מכוניות שיירה שהיתה בדרכה לירושלים מהבוץ ליד חולדה, התנדב עם חבריו לעלות על הגבעות הסמוכות לשם חיפוי ואחר-כך התנדב עם שלושה חברים להישאר במקום כדי להגן על משוריין, ובו חברים פצועים, שלא היה אפשר לחלצו ושם נהרג. אלי הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות בחולדה.

פרטי חייו של אלי ביין וקורות חייו מופיעים באופן חלקי, באתר יזכור של משרד הביטחון.

סיפורו נחקר והושלם בשנת 2018, על ידי מתנדבי "לתת פנים לנופלים".

תרמו לחקר:

סטיבן גלייזר, חוקר "לתת פנים לנופלים"

ברכה נטור, ארכיון בית זרע

הארכיון הציוני

אלדד חרובי, מוזיאון הפלמ"חהמידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


קובץ אחר
תמונה

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר