מסנר אברהם

אברהם מסנר

שם לועזי: Abraham Messner
הורים: משה בנימין ושרה הינדה
תאריך לידה:
מקום לידהבבוריסלב, גליציה
תאריך נפילה
מקום קבורהבית העלמין ירושלים הר הזיתים

אברהם, בן משה-בנימין הכהן מסנר ושרה-הינדה לבית בקנרוט, נולד ב-י' באדר תרנ"ו (24.2.1896) בבוריסלב, גליציה (הקיסרות האוסטרו-הונגרית דאז). הוא היה הבכור במשפחה דתית שהתגוררה בעיירה פשמישל, שבה גדל והתחנך בבית הספר המקומי. אברהם עבר להתגורר בווינה ולמד מכניקה ואלקטרו-טכניקה. היה חבר באגודת הספורט היהודית "הכח", ובמהלך מלחמת העולם הראשונה שירת בצבא הקיסרות.

ב-5.10.1920 עלה אברהם לארץ על סיפון האנייה "קרלסבד". ביום הגיעו לנמל יפו כתב בגלויה להוריו: "זה עתה הגעתי לפלשתינה. המסע היה ארוך למדי אך טוב. אני מקווה לחלוק איתכם בקרוב את כל הטוב".

עם הגיעו לארץ-ישראל נקלט אברהם לעבודה, והיה אחראי מטעם ועד תל-אביב על תקינות התאורה החשמלית בשכונה. בדצמבר 1920 עלה לירושלים והתקבל לעבודה במוסכי הצבא הבריטי. כבעל מקצוע מנוסה השתכר משכורת הגונה; את מרביתה שלח להוריו שנשארו בגולה, ושידלם לעלות לארץ-ישראל.

בחודשי הקיץ קיבל אברהם משרה נוספת: אחראי לגנרטור החשמלי במלון "אמדורסקי" בירושלים. נוסף לכך עסק באופן פרטי בקבלנות חשמל ובהתקנת אינסטלציה חשמלית. הוא הצליח לחסוך סכום כסף, והתכונן לנסוע לבקר את הוריו בפשמישל.

אברהם שמר על מסורת ישראל ודקדק במצוות, כדברי חברו מאיר שמעון גשורי: "לא שכח אף פעם להתפלל את תפילת הבוקר לפני צאתו לעבודה". הוא היה אדם צנוע ונחבא אל הכלים, הושיט יד עוזרת לכל נצרך, התמיד בצמחונות והיה אהוב מאוד על חוג מכריו. חברו י. אבנד אמר עליו: "את ענייני החיים של בני אדם הבין באופן פשוט, וכל עוול ועיוות דין היה מצער את נפשו ועושה עליו רושם עמוק".

אברהם הצטרף לקבוצת הגנה מאורגנת, עבר אימוני נשק ולקח חלק פעיל בהגנה על הרובע היהודי בעיר העתיקה נגד מתנכלים. בליל ה-1.11.1921 עסק בפעילות הגנה, ובבוקר המחרת יצא לעבודתו בבית המלון.

ביום א' בחשוון תרפ"ב (2.11.1921), יום השנה הרביעי להצהרת בלפור, החלו ערבים לפרוע בעיר העתיקה ולתקוף עוברי אורח, מוסדות ובתי עסק יהודים. אברהם התנדב ללוות את אחת מעובדות המלון ואת בתה לביתן שבעיר העתיקה. עם הגיעם לרחוב הבטרק ברובע הנוצרים נדקר בלבו על-ידי פורע ערבי, ומת בעודו מובהל אל בית החולים "רוטשילד". במאמרו לציון המאורעות כתב המשורר קדיש סילמן: "תנו כבוד לחלוץ העברי שהציל משפחה יהודית."

אברהם הובא למנוחות בבית-הקברות בהר הזיתים, בהלוויה משותפת עם שלושה חללים נוספים שנפלו באותו היום. בהלווייתם השתתפו כעשרת אלפים איש. אברהם מסנר הותיר אחריו הורים, אח ושתי אחיות בפשמישל; לימים נספו הוריו ובני משפחה נוספים במאורעות השואה. היה בן 25 בנופלו.

תרמו לחקר:

השלמת פיענוח סיפור חייו ותמונתו בסיוע האגף לנפגעי פעולות איבה, המוסד לביטוח לאומי

שביט בן אריה חוקר, מתנדב ארגון 'לתת פנים לנופלים'

רוני ברט ורות וינקלר, ארגון 'לתת פנים לנופלים'

רן רבינוביץ, נוטע אילנות יוחסין, ארגון 'לתת פנים לנופלים'

מרכז המידע, הר הזיתיםהמידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


קובץ אחר
תמונה

Restricted HTML

  • תגיות HTML מותרות: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • כתובות URL וכתובות דואר אלקטרוני יומרו לקישורים באופן אוטומטי.

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר