חיים פיש

חיים פיש

שם לועזי: Chaim Fisch
הורים: אברהם וסופי
תאריך לידה: 1913
מקום לידהגרמניה
תאריך נפילה
מקום קבורהמצרים - אל עלמיין (בריטי)

בן אברהם, נולד בשנת תרע"ג (1913) בגרמניה. בשנת 1933 עלה לארץ-ישראל התגורר בחיפה ועבד כמלצר.

במלחמת העולם השניה התגייס לצבא הבריטי והוצב לפלוגת מובילי המים מספר 5 של חיל התובלה. הוא התגלה לפי עדות חבריו כבחור "מלא חדוות חיים, שופע עליזות ושמחה. אמן המסיבות והנשפים במחנה". בחוברת שהוציאה יחידתו הוא התבטא בזכות הביקורת: "בקורת היא הדבר הפרוגרסיבי ביותר, ורק על-ידי ביקורת גלויה אפשר לתקן". וכנגד הטענה שהחיילים היהודים אינם ממושמעים אמר שהאשמה היא במפקדם: "על נושאי הדרגות מוטל בד בבד עם המשמעת הצבאית להיות אנושיים לא להשתמש בכוח הניתן להם על-ידי החוק הצבאי לא להקשות על החיילים אלא להקל עליהם. בעל הדרגה צריך להיות חבר לחיל ולשמש סמל ודוגמא בהתנהגותו - עליו לרכוש את אהבת החיילים". והוא מסיים: "סיסמתנו היא: חיל בכל מקום למען העניין המשותף". חיים שרת בטוברוק בעת המצור ואחרי כן בחזית אל עלמיין. שם, ביום כ"ג באב תש"ב (6.8.1942), נהרג בהפצצה אוירית והובא למנוחת עולמים בבית העלמין הצבאי הבריטי אל-עלמיין שבמצרים. הניח הורים בארגנטינה.

על דמותו כתבו חבריו בחוברת הועד-הפועל ושמו הונצח גם ב"ספר ההתנדבות", בספר "יזכור" של מכון ז'בוטינסקי וב"ספר השנה של העיתונאים" תש"ו.

תרמו לחקר:

תמונתו ושם אמו, פוענחו ע"י מתנדבי "לתת פנים לנופלים"

קופפרמן לאה, חוקרת

סטיבן גלייזר, חוקר

רייפן רונן יהודית, חוקרת

ערמון דורית, מסרה תמונתו

לייטנר דורון, חוקר

סיפור חייו נלקח מאתר יזכור

הספריה הלאומית

 המידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


דורון לייטנר

תגובה שפורסמה ע"י דורון לייטנר בתאריך 01.08.2021

לפי מודעת אבל על נפילתו של החלל פיש ז"ל, שפורסמה בעיתון "הארץ" ביום 9 באוקטובר 1942, עולה כי היה לו שם נוסף, הרמן, וכי יום נפילתו הינו ה-9 באוגוסט, 1942.
המודעה פורסמה ע"י "נשיאות ה ק.י.פ" (K.J.V. - Kartells Juedischer Verbindungen) - קרטל של אגודות יהודיות שהיה תאגיד של אגודות הסטודנטים היהודים של הרייך הגרמני. לפי מודעת האבל, החלל חיים פיש ז"ל היה חבר בקרטל הנ"ל.
מצ"ב המודעה (מקור: הספרייה הלאומית).
https://latetpanim.org.il/sites/default/files/2021-08/haretz19421009-01.2.86.2.pdf

קובץ אחר
תמונה

Restricted HTML

  • תגיות HTML מותרות: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • כתובות URL וכתובות דואר אלקטרוני יומרו לקישורים באופן אוטומטי.

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר