מילאדה אפשטיין

מילאדה אפשטיין

שם לועזי: Milada Epsteinova (Chytilova)
הורים: תומס ופרנצ'סקה
תאריך לידה:
מקום לידהצ'כיה
תאריך נפילה
מקום קבורהמצרים - סואץ (בריטי)

מילאדה אפשטיין, בת תומס ופרנסיצקה צ'יטיל,  נולדה ב- 17.02.1906,  בסטיפה הולסובה (כיום לוקוב),  באוסטרו-הונגריה (כיום צ'כיה).

לאחר שגרמניה הנאצית סיפחה את צ'כוסלובקיה ב-מרץ 1939,  מילאדה ובעלה אמיל אפשטיין חברו לקבוצת "השושנה השחורה" (אשר התארגנה בבית קפה בשם זה בפראג), כדי לברוח ולעלות לארץ. בחודש מאי יצאו עם 658 חברי הקבוצה ברכבת מפראג לוינה. משם הפליגו על שתי ספינות נהר לנמל סולינה ברומניה; עלו על סיפונה של אניה בשם "פרוסולה"; והפליגו לפלשתינה. 

בהתקרבם לחיפה רב החובל הבחין במעקב של האנגלים. תחילה נכנס לעגון בנמל טריפולי בלבנון, ומשם המשיך דרך טורקיה לנמל ביירות. לאחר חמישה שבועות, בלחץ הבריטים, גורשה האניה ללב ים. כעבור מספר ימים, בהוראת ארגון "ההגנה", המעפילים הועברו לאניה "טייגר היל". האוניה נתפסה ע"י הבריטים; המעפילים הועברו למעצר במחנה עתלית בתחילת ספטמבר; ושבוע לאחר מכן שוחררו על חשבון מיכסת הסרטיפיקטים. כארבעה חודשים לאחר שיצאו לדרך, מילאדה ובעלה עברו להתגורר בפתח תקווה.

אמיל אפשטיין התגייס לצבא הבריטי באוגוסט 1940. מילאדה התגייסה ב-15 באפריל 1942, הצטרפה לחיל העזר לנשים בצבא הבריטי (ATS), ויצאה לשרת במצרים. לאחר תקופת הכשרה קצרה  היא הוצבה בפלוגה 506, ושירתה כאחות-עזר  בבית החולים הכללי השני.  בקשתה של מילאדה להצטרף ליחידות הצ'כיות לא נענתה, ובפברואר 1943 הועברה לפלוגה 509  ושרתה בבית החולים הכללי ה-13.  במהלך שירותה שם מילאדה אפשטיינובה חלתה בטיפוס, ונכנעה למחלתה ב-14 ביוני 1943; בת 37 במותה. הותירה אחריה בעל, אשר שרד חמש שנים של שירות צבאי, נישא מחדש באנגליה, וקרא לביתו מילי – על שם מילאדה.     

                                                                                                                                    מילאדה אפשטיין נקברה בבית הקברות הצבאי בסואץ. הפסל מילוש אקסמן יצר ב-1946 פסל ראש בדמותה, בכפר הולדתה לוקוב.

 

תרמו לחקר:

תמונתה, תאריך לידתה, ארץ לידה פוענחו ע"י מתנדבי "לתת פנים לנופלים"

קופפרמן לאה, חוקרת

גלייזר סטיבן, חוקר

מילי הורסט Milly Hurst 

רבינוביץ רן, נוטע אילנות יוחסין

רוני ברט, עורך סיפור חייםהמידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


קובץ אחר
תמונה

טקסט פשוט

  • No HTML tags allowed.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • כתובות URL וכתובות דואר אלקטרוני יומרו לקישורים באופן אוטומטי.
CAPTCHA

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר