פטר האז

פטר האז

שם לועזי: Petr Haas
הורים: וילם ובלנקה
תאריך לידה:
מקום לידהצ'כוסלובקיה
תאריך נפילה
מקום קבורהמקום קבורתו לא נודע

בן וילם ובלנקה . נולד בט' בניסן תר"ף (28.3.1920) בעיר ברנו שבצ'כוסלובקיה. בשנת 1938, לאחר סיום לימודיו בגימנסיה, עלה לארץ-ישראל ונתקבל כתלמיד בטכניון העברי בחיפה.

בפרוץ מלחמת העולם השנייה היה מראשוני המתנדבים לצבא הבריטי מקרב הישוב העברי. בתחילת 1942 הוקמה באזור המדבר במצרים יחידת חבלה מיוחדת בשם "קבוצת החקירות מיוחדות". פטר צורף ליחידה זו עם עוד אחד-עשר צעירים ארצישראלים מעולי גרמניה ושני שבויים גרמניים שהצהירו על התנגדותם למשטרו של היטלר. במאי 1942, לאחר השלמת אימונים מרוכזים על פי שיטות הצבא הגרמני, הוזמנה היחידה להשתתף בפשיטה על שדות התעופה בעורף האויב. על אנשי היחידה הוטל להוביל כוחות פשיטה בכלי-רכב גרמניים לנווטם ולהעבירם דרך המחסומים הגרמניים. פטר היה בכוח שנועד לפשוט על שדה התעופה בדרנה שליד טוברוק. בכ"ח בסיוון תש"ב (13.6.1942) לאחר מסע מייגע ולאחר שהצליח לעבור מספר מחסומים, הגיע כוח הפשיטה לקרבת שדה התעופה. במשאית הראשונה נהג אחד השבויים הגרמניים ולידו ישבו פטר ועוד צעיר מן הארצישראלים. מאחור, מתחת לברזנטים, הסתתרה חוליית פשיטה, וכשהגיעה המשאית למחסום ירד השבוי הגרמני בתואנה כלשהי ונעלם. כעבור דקות אחדות הותקפו הפושטים על ידי כוח משמר גרמני ומשנוכח פטר לדעת כי בכך נכשלה המשימה, גילגל רימון אל תוך ערמת התחמושת שבמשאית, המשאית התפוצצה, הרסה חלק מבניין המפקדה וגרמה לאבידות במחנה האויב. גורל הנעדרים הוברר רק כעבור חודשים רבים: רובם נהרגו או נשבו; פטר נהרג בהתפוצצות.

שמו הונצח בספרים "בדרך לוחמים" ו"פרשיות נעלמות".

תרמו לחקר:

תמונתו אותרה, וסיפור חייו הושלם  ע"י מתנדבי "לתת פנים לנופלים"

לאה קופפרמן, חוקרת

אילנה קיטי שטראוס, קרובת משפחה

סטיבן גלייזר, חוקר

יהודית רייפן רונן, חוקר

דורון לייטנר , חוקר

דורית פרי, חוקרת , איתרה את תמונתו

גידי, ארכיון גן שמואל

מוזיאון הפלמ"ח

יום טוב

אתר יזכור משרד הבטחוןהמידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


דורית פרי

תגובה שנכתבה ע"י דורית פרי בתאריך 03.05.2020

החייל נמצא בחקר של החוקרת לאה קופפרמן.

נמצאו פרטי חייו, שמות הוריו, תמונתו ונסיבות הגעתו לארץ.

מידע נוסף יתקבל ברצון.

קובץ אחר
תמונה

Restricted HTML

  • תגיות HTML מותרות: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • כתובות URL וכתובות דואר אלקטרוני יומרו לקישורים באופן אוטומטי.

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר