אברהם ברג

אברהם ברג

שם לועזי: Avraham Berg
הורים: צבי יעקב וציפורה
תאריך לידה:
מקום לידההונגריה
תאריך נפילה
מקום קבורהבית העלמין ירושלים הר הרצל

בן צפורה וצבי-יעקב, נולד ביום כ"ה בניסן תרפ"ב (23.4.1922) בעיר דרצשקה, הונגריה. הוא סיים את לימודיו בבית-ספר יסודי ובגיל צעיר נעשה עצמאי ואף עזר לפרנס את משפחתו. בשעות- הפנאי למד ב"ישיבה". בשנת 1942 נלקח לעבודת-כפייה במחנה שבפיקוד הצבא ההונגרי, ושנתיים לאחר-מכן, כשנכנסו הגרמנים להונגריה, נשלח למחנה-ריכוז. בדרך הצטרף לעוד כמה חברים (ואחיו הצעיר ביניהם) ויחד הצליחו להסתפח לפרטיזנים לוחמי- החופש. כארבעה חודשים לחם ביערות אוסטריה. אחרי ששוחרר על-ידי האמריקנים חזר להונגריה כדי לחפש את בני ביתו ומשלא מצא אותם שם החליט לעלות לארץ. בהגיעו בשנת 1946 נפגש עם שני אחיו ושלושתם גרו זמן-מה בפרדס חנה. אברהם עבד כמנהל- עבודה בפרדס.

בימי מלחמת-העצמאות לחם בחטיבת "יפתח" והשתתף בכמה קרבות (עין הנצי"ב, מלכיה, נבי יושע). באחד הקרבות נפצע ובא אל אחיו לזמן-מה כדי להינפש, אך מאן להתעכב הרבה ושוב יצא למערכה אשר ממנה לא חזר. לקראת ההפוגה הראשונה הורדה חטיבת "יפתח" לאזור המרכז ונטלה חלק בלחימה באזור לטרון. עם חידוש הלחימה בתום ההפוגה הראשונה השתתפה החטיבה במבצע "דני" ובליל 17-18 ביולי 1948, לקראת תחילת ההפוגה השנייה, תפס גדוד "העמק" את שילתא ומשלט בחלקו המזרחי של רכס קוריקור כדי לאיים על אגפו של מערך הלגיון בלטרון. עם בוקר התברר כי כוח לגיון מחזיק בחלקו המערבי, השולט, של הרכס. האויב תקף את הכוח במשלט משני כיוונים בסיוע שריוניות וזה נאלץ לסגת. בנסיגה הקשה בשטח פתוח הנתון לאש צולבת נפלו רבים מהלוחמים. אברהם נפל בקרב זה, ביום י"א בתמוז תש"ח (18.7.1948).

ביום י"א באדר תש"י (28.2.1950) הועבר למנוחת-עולמים בקבר-אחים בבית-הקברות הצבאי בהר-הרצל בירושלים.

(דף זה הוא חלק ממפעל ההנצחה הממלכתי "יזכור", שנערך ע"י משרד הביטחון)

תרמו לחקר:

תמונתו אותרה ע"י דורית פרי מנהלת ארגון " לתת פנים לנופלים"

אתר הפלמ"חהמידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


קובץ אחר
תמונה

Restricted HTML

  • תגיות HTML מותרות: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • כתובות URL וכתובות דואר אלקטרוני יומרו לקישורים באופן אוטומטי.

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר