דודיק מנדל

דודיק מנדל

שם לועזי: Dodik Mendel
הורים: יעקב וחוה
תאריך לידה: 1913
מקום לידהגליציה
תאריך נפילה
מקום קבורהבית העלמין חיפה חוף הכרמל

נולד בשנת תרע"ג (1913) למשפחת חקלאים אמידים בקורלובה, עיירה קטנה על-יד זלוטוב, שבגליציה המזרחית. בגיל צעיר התייתם מנדל מאביו והפך למפרנס המשפחה. הוא סיים את לימודיו התיכוניים בגימנסיה בטרונופול, וב-1936, לאחר שהות בת שמונה שנים באוירת בית-הספר הספוגה שטנה ליהודים, עלה לארץ-ישראל. עם עלייתו אמר לחברו: "באתי להשתלם בטכניון, אך בעיקר להגשים את העברת משפחתי המשועבדת מקרקע רוויה שנאה עצמית". לימודיו בטכניון היו מלווים בעבודה גופנית קשה - טעינת פרי, פריקת פחם, סבלות ובניין. מקום עבודתו האחרון היה בית חרושת לצינורות ליד מחסני טיבר. במקביל עבד בהתנדבות במכבי-אש והיה חבר ארגון ה"הגנה". בכ' בחשוון תרצ"ט (14.11.1938) כאשר טייל מנדל ברחוב אלנבי בחיפה, נורתה לעברו יריה שפגעה בבטנו. הוא נאבק עם היורה והצליח להפילו, אך מיד נורה בשנית, הוא הובא לבית החולים "הדסה" ובכ"ה בחשוון תרצ"ט (19.11.1938) נפטר. לפני מותו אמר כי כנראה הוטל עליו ליפול קרבן למען המולדת. הוא הובא למנוחת עולמים בבית העלמין בחיפה. הניח אם בגליציה.

בעתונים "הבוקר" ו"דבר" נתפרסמו רשימות לזכרו.

(דף זה הוא חלק ממפעל ההנצחה הממלכתי "יזכור", שנערך ע"י משרד הביטחון)

תרמו לחקר:

תמונתו אותרה ע"י דורון לייטנר, מתנדב, ארגון "לתת פנים לנופלים"

הספריה הלאומיתהמידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


קובץ אחר
תמונה

Restricted HTML

  • תגיות HTML מותרות: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • כתובות URL וכתובות דואר אלקטרוני יומרו לקישורים באופן אוטומטי.

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר