קאיד נאיף חסון

קאיד נאיף חסון

שם לועזי: Kayed Nayef Hasson
הורים: נימר ונאיפה
תאריך לידה: 1924
מקום לידהישראל - דלית אל כרמל
תאריך נפילה
מקום קבורהמקום קבורתו לא נודע

בן נימר ונאיפה, נולד בשנת 1924 בכפר הדרוזי דלית אל-כרמל. בנעוריו עבד עם בני משפחתו בחקלאות. בהיותו בן 18, התגייס למשטרה הבריטית ונשלח לשרת כ"שוטר מוסף" בקריות אשר במפרץ חיפה; בתפקיד זה בא במגע עם היהודים תושבי המקום ולמד להכירם; לא ייפלא אפוא שכאשר הוצע לו בתקופת מלחמת- העצמאות על-ידי גיורא זייד מפקד יחידת המיעוטים לקחת חלק פעיל במלחמה נגד כוחות האויב - נענה ברצון. קאיד ובן דודו הצטרפו לשירות הידיעות (ש"י) של ה"הגנה" והוטל עליהם לרגל אחר הכוחות העיראקיים החונים בוואדי-ערה. חמושים בנשק שניתן להם על-ידי הצבא הוסעו השניים לוואדי-ערה ומנקודה מסוימת עשו דרכם ברגל לעבר העיר ג'נין.

עם בוקר התגלו השניים על-ידי חיילים עיראקיים אשר פתחו עליהם באש; השניים השיבו אש עד שאזלה תחמושתם ואז נכנעו בפני כוחות רבים וחזקים מהם; הם הובלו תחילה לג'נין ומשם הובאו לכלא שכם. במשפט הצבאי שנערך להם הואשמו על-ידי השופט העיראקי שהם מרגלים למען היהודים. קאיד הכחיש זאת מכל וכל והעלה בזאת את חמתו של הקצין העיראקי. הוא הולבש בבגדים אדומים - בגדים הניתנים לנידונים למוות - והובל בחוצות העיר במסע משפיל עד בית-הכלא, שם הושלך לצינוק בתנאי מאסר קשים ביותר. ביום 1.7.1948 הועלה קאיד לגרדום בכיכר העיר וגופתו נשארה תלויה שלושה ימים. נקבר בשכם. הניח אישה, שני בנים ושתי בנות.

מצבה לזכרו הוקמה בבית-הקברות הצבאי בעוספיא במעמד עם רב ומכובד. מעשה גבורתו נכתב על-ידי מוסבאח חלבי בספר הנושא את השם: "דרוזים - רומן".

 החלל הינו מקל''ן- חלל שמקום קבורתו לא נודע.

(דף זה הוא חלק ממפעל ההנצחה הממלכתי "יזכור", שנערך ע"י משרד הביטחון)

תרמו לחקר:

תמונתו אותרה ע" דורון  לייטנר, מתנדב, ארגון "לתת פנים לנופלים"

אתר ארגון ההגנההמידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


קובץ אחר
תמונה

טקסט פשוט

  • No HTML tags allowed.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • כתובות URL וכתובות דואר אלקטרוני יומרו לקישורים באופן אוטומטי.
CAPTCHA

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר