זאב ורנר סמט

ורנר זאב סמט

שם לועזי: Ze'ev Vernner Sammet
הורים: מלך מקס וברטה
תאריך לידה:
מקום לידהגרמניה
תאריך נפילה
מקום קבורהבית העלמין כפר ורבורג (צבאי)

זאב (ורנר) סמט, בן מקס מלך וברטה לבית לוי, נולד בברלין, גרמניה ב- כ"ב תשרי תרס"ה, ( 21 באוקטובר 1905 ), בן בכור למשפחה בת שלושה ילדים. המשפחה התגוררה  תחילה ברובע העתיק, המיושב בצפיפות, במרכזה של העיר, ברחוב מולקנמרקט (Molkenmarkt ) שם לאביו, חייט אומן במקצועו, היה סטודיו לאופנת נשים ושם עברו על ורנר ימי בגרותו. במחצית שנות השלושים מגורי המשפחה והסטודיו הועברו לרחוב אייזנאכר (Eisenacher), ברובע שנברג (Schöneberg) בברלין. זאב ורנר נרדף ע"י השלטונות ולאחר עליית הנאצים לשלטון, אזרחותו הגרמנית נשללה ממנו.

זאב עלה לארץ ישראל ב- 3.09.1934, על האונייה "פילזנה" לימים "גלילאה". הוא התגורר בפתח תקוה ולאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה, בחודש דצמבר 1939, התגייס לצבא הבריטי, הוצב לפלוגה 401 בחיל החפרים ושירת כמחסנאי. באוקטובר 1940 עם הקמת פלוגת החפרים 601 הועבר אליה. הוא שירת במצרים ובמדבר המערבי. לאחר כיבושה של טוברוק הועברה הפלוגה לנמל שבעיירה.  החפרים עסקו בעבודות פריקה כאשר הנמל היה נתון כל העת להפצצות מן האוויר. זאב נפצע ופונה לאוניית בית החולים "ראמב IV". בהפלגה מ-טוברוק לאלכסנדריה, ביום כ"ג אייר תש"ב  (10.5.1942) האונייה הופצצה וטובעה ע"י מטוסים גרמנים. בין עשרות הנספים היו שלושה חיילים ארצישראליים: זאב סאמט, יוסף בן מיכאל ואהוד פרויד. שמותיהם נחקקו על אנדרטה בבית הקברות הצבאי ב-אל עלמיין. זאב היה בן 37 בנופלו. מקום קבורתו לא נודע.  

זאב השאיר אחריו הורים, אח ואחות. הוריו מקס וברטה ואחיו הצעיר הרברט נשלחו מברלין ב- 12 בינואר 1943 ונספו באושוויץ. אחותו הני שעלתה לארץ ישראל נישאה למרטין הירש והתגוררה בירושלים עד מותה ב- 16.06.1956

תרמו לחקר:

תמונתו, שמות הוריו וסיפור חייו המלא הושלמו ע"י מתנדבי "לתת פנים לנופלים"

לאה קופפרמן, חוקרת

תמונתו אותרה אצל בני משפחה - איילה שיפמן ואמיר חינאי

יהודית רונן ריפן , עורכת לשוניתהמידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


קובץ אחר
תמונה

טקסט פשוט

  • No HTML tags allowed.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • כתובות URL וכתובות דואר אלקטרוני יומרו לקישורים באופן אוטומטי.
CAPTCHA

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר