תמונה

רוברט (פינקוס) מרקס

מספר אישיJ/2588
דרגהטוראי
שם לועזי: Robert Marks
הורים: אהרון ופאולה
תאריך לידה: 1895
מקום לידהלונדון, אנגליה
תאריך נפילה
מקום קבורההר הצופים (בריטי)

רוברט מרקס נולד לפאולה ואהרון שלייפשטיין ב-1895 בלונדון, חמישי ואחרון במשפחה. בבגרותו שינה שם משפחתו ל-מרקס, ומאוחר יותר אף עיברת את כל שמו לפנחס בן-אריה. (לעיתים נקרא גם "בובי".)

במלחמת העולם הראשונה התגייס רוברט לצבא הבריטי, לחם בחזית צרפת ושירת גם במצרים. בדצמבר 1917 נכבשה ירושלים על ידי הבריטים, וב-11 בחודש נכנס הגנרל אלנבי בשערי העיר העתיקה. רוברט היה בתפקיד שיטור באירוע זה, וכך כתב במכתבו הביתה: "אולי זה יתן לכן קצת נחת לדעת שהייתי בין החיילים היהודים הראשונים שנכנסו לעיר. הייתי שם בתפקיד שיטור ביום בו היא שוחררה".

באוגוסט 1918 סופח רוברט לאחד מחמשת "הגדודים העבריים" בצבא הבריטי, שהוקמו ביוזמת ז'בוטינסקי וטרומפלדור (הרעיון המקורי היה של רוטנברג ובורוכוב): הגדוד ה-38 של קלעי המלך. במסגרת קרב באום-א-שורט אשר בבקעת הירדן, השתתף רוברט בפטרול לילי ונפצע אנושות מירי התורכים. חברו לנשק, טוראי גורדון, מיאן להפקירו ונשאו תחת מטר כדורים אל עבר הכוחות הבריטיים. באותו יום, כ' באלול תרע"ח (28.8.1918), מת רוברט מפצעיו ולמחרת הובא למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי הבריטי בהר הצופים בירושלים. בן 23 בנופלו.  

וכך כתב קולונל פאטרסון בספרו "עם הגדודים העבריים בפלשתינה" אודות קבורתו של רוברט מרקס: "לצערנו, פציעתו של טוראי מרקס הייתה אנושה. הוא הצטרף לגדוד שלנו רק שלושה ימים קודם לכן וזה היה המגע הראשון שלו עם התורכים. לפני שהגיע אלינו הוא שירת בצרפת ובחזיתות אחרות, וחווה קרבות רבים וקשים ללא פגע. הענקנו לו קבורה מרשימה בבוקר למחרת נפילתו, כשפניו כלפי ירושלים. מהנקודה בה עמדנו סביב קברו, ניתן היה לראות את המגדלים המחודדים של הר הזיתים".

רוברט מרקס הונצח בספר "יזכור" של מכון ז'בוטינסקי וב"בית הגדודים" באביחיל.

 

פרטי חייו של רוברט מרקס וקורות חייו מופיעים באופן חלקי, באתר יזכור של משרד הביטחון.

סיפורו נחקר והושלם בשנת 2018, על ידי מתנדבי "לתת פנים לנופלים".

 

תרמו לחקר:

עיינה קימרון, מתנדבת "לתת פנים לנופלים"

יוחי מילר, מתנדב "לתת פנים לנופלים"

רן רבינוביץ, בונה אילנות יוחסין, מתנדב "לתת פנים לנופלים"המידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


קובץ אחר
תמונה

Restricted HTML

  • תגיות HTML מותרות: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • כתובות URL וכתובות דואר אלקטרוני יומרו לקישורים באופן אוטומטי.

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר