עמנואל מוניו פוגל

עמנואל מוניו פוגל

שם לועזי: Emanuel Muniu Fogel
הורים: נחום יצחק וגולדה
תאריך לידה: 1930
מקום לידהויזניצ'ה, רומניה
תאריך נפילה
מקום קבורהבית העלמין ירושלים הר הרצל
אזור: ב חלקה: 4 שורה: 5 קבר: 2

עמנואל (מוניו) פוגל, בן גולדה ונחום-יצחק, נולד בשנת תר"צ (1930) בעיר ויז'ניצ'ה בחבל בוקובינה, רומניה (כיום אוקראינה). בעודו ילד חווה על בשרו את השואה כאשר נשלח למחנות הריכוז בטרנסניסטריה, שם אבדו בני משפחתו. בתום המלחמה נשלח למספר חודשים לבית יתומים בשם "טריאן" ברומניה.

מוניו הגיע לארץ-ישראל, עם אחיו מאיר הגדול ממנו בשנתיים, במסגרת עליית-הנוער באוניה "טרנסילבניה" ב-26 אוקטובר 1945. (אחיו נפטר בין מועד העליה להכרזת העצמאות.) הוא נשלח עם חבריו ל"משק הפועלות" בפתח תקווה. מנהלת בית-הספר מתארת אותו כ"ילד זקן, ללא אמונה באנשים ובסביבה". למרות זאת, תוך זמן קצר התערה היטב בחברת הילדים, למד את השפה, והירבה לכתוב לעלון ביה"ס ברוח אופטימית להפליא. בחיבוריו אלה, הוא מכנה את ארצו החדשה בשם "אמא" ולה הוא מספר עד כמה קשה היה לו להסתגל לחיים החדשים במולדת. ברם, לדבריו עוברת עליו תקופה זו בשמחה, כי איננו מנוצל יותר על-ידי אחרים, והוא לומד ועובד וחי בזכות עצמו בחברה בה בחר.

בתקופת מלחמת-העצמאות לפני הקמת מדינת ישראל, יצא מוניה במסגרת גרעין "היוגבים" להכשרת פלמ"ח בקיבוץ גזר. עם סיום ההכשרה, צורפו הבחורים לגדוד החמישי של חטיבת "הראל".

בימים שלפני הכרזת המדינה, במסגרת מבצע "מכבי" 8-18 במאי 1948, לחמה חטיבת הראל לפתיחת הכביש בשער הגיא לתנועה בין השפלה לירושלים. בבוקר ה-12 במאי הצטרפה לקרב המחלקה בה שירת מוניה, כתגבורת למשלטים שמצפון לכביש. זמן קצר לאחר מכן החלו הערבים לתקוף את משלט מס' 8, אחד ממפקדי הכיתות נתן הוראת נסיגה, והמ"מ לא הצליח לעצור בריחה מבוהלת לכיוון משלט מס' 7.

מוניה ועוד שלושה לוחמים נשארו על הגבעה, ונצפו בפעם האחרונה על ידי חבריהם בחיים. הכוח הערבי אשר כבש את המשלט שהה בו זמן קצר ונסוג. יומיים לאחר מכן שבו כוחותינו וכבשו את משלט מס' 8, אולם ארבעת הנעדרים לא נמצאו. כשנה וחצי לאחר מכן נערך חיפוש נוסף. ברישומי הפלמ"ח שמו של מוניו בטעות לא הופיע כנעדר. לכן שלש גופות זוהו בשמות רעיו, וגופתו הוגדרה כ"אלמוני" אשר נקבר עימם בקבר אחים בהר הרצל בסוף 1949. כיובל שנים לאחר מכן, חקירה מאומצת ע"י היחידה לאיתור נעדרים בצה"ל קבעה בוודאות את זהותו. ב-כ"א תמוז תשס"א (12.7.2001) נערך בהר הרצל טקס צבאי מלא, בנוכחות חבריו לנשק במלחמת העצמאות, ובמקום "אלמוני" הונחה מצבה עם שמו –  עמנואל פוגל. בן 18 בנופלו.

 

פרטי חייו וקורותיו של עמנואל מוניו פוגל, הופיעו באופן חלקי, באתר יזכור של משרד הביטחון.

סיפור חייו נחקר והושלם, בשנת 2011 על ידי מתנדבי "לתת פנים לנופלים", בעקבות זאת תוקנה המצבה בשנית עם הוספת שמות הוריו.

תרמו לחקר:

זהבה ואבנר (ז"ל) חנוך - חוקרים, מתנדבים "לתת פנים לנופלים"

הארכיון הציוני המרכזי

ארכיון יד ושם

התמונה מאתר הענף לאיתור נעדריםהמידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


קובץ אחר
תמונה

Restricted HTML

  • תגיות HTML מותרות: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • כתובות URL וכתובות דואר אלקטרוני יומרו לקישורים באופן אוטומטי.

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר