כץ גולדה

גולדה כץ בלטינשטר

מספר אישי2992030
שם לועזי: Golda Katz Baltinester
הורים: משה ואסתר רוזה
תאריך לידה:
מקום לידהסטניסלב, פולין
תאריך נפילה
מקום קבורהמצרים - מואסקר (בריטי)

גולדה-גיזלה כץ (גיזה בפי משפחתה), בת משה ואסתר-רוזה לבית הבר, נולדה ביום ו' ניסן תרע"ו (9.4.1916) בסטניסלב שבפולין. גולדה היתה בת אמצעית בין שתי אחיות: פאני ומארי (נפטרה כבת 14 וחצי(.

משפחתה של גולדה היתה ציונית ואמידה. בצעירותה נפרדו הוריה, ואימה נישאה מחדש למקס פאוקר והביאה לעולם את פרדי-אפרים. עם משפחת הבר המורחבת, היגרה גם אימה בתחילת שנות העשרים לוינה. המשפחה פתחה בית מסחר ברחוב מרכזי בעיר.

כעשור לאחר מכן, מתוך ראיית הנולד, רכשה המשפחה חלקת אדמה במרכז הארץ (א"י) כדי להקים פרדס. ב-אפריל 1934 עלתה גולדה לארץ עם סבה וסבתה יהודה ומנציה הבר, והשלושה השתקעו בירושלים. בשנים שלאחר מכן חלק מבני המשפחה המורחבת עלו אף הם, והשאר היגרו ל-ארה"ב ולארגנטינה.

בנובמבר 1934, נישאת זהבה כץ (כך בתעודת הנישואין) למשה בלטינשטר. הזוג הצעיר התגורר בירושלים, אולם לאחר שמונה חודשים הסתיימו הנישואין. גולדה עברה להתגורר אצל הדוד מקס הבר בתל אביב, ברחוב בן-יהודה פינת פרישמן, מעל בית הקפה שבבעלותם. היא עבדה תקופה מסוימת כפקידה, ובחודש יוני 1943 התגייסה לחיל העזר לנשים של חיל האוויר הבריטי. ביום כ"ב חשוון תש"ד (20.11.1943) נהרגה גולדה בלטינשטר בתאונת דרכים ליד איסמאעיליה, ונקברה בבית קברות צבאי ב-מואסקר שבמצרים; בת 27 במותה.

אמה של גולדה ובעלה מצאו את מותם תוך נסיון עליה לארץ, במחנה ריכוז של ה"אוסטאשה" (ארגון קרואטי פשיסטי אשר שיתף פעולה עם הנאצים) ב-דג'קובו יוגוסלביה, ככל הנראה במחצית הראשונה של 1942. פאני אחותה הצליחה להגר לארה"ב. אחיה הצעיר אפרים נשלח טרם פרוץ המלחמה ב"קינדר טרנספורט" מאוסטריה לאנגליה, ושלושים שנה מאוחר יותר עלה לארץ עם אשתו.

 

פרטי חייה של גולדה כץ בלטינשטר וקורותיה חסרים באתר יזכור של משרד הביטחון.

סיפורה נחקר והושלם בשנת 2017 וגם תמונתה נמצאה, על ידי מתנדבי "לתת פנים לנופלים".

תרמו לחקר:

דורית פרי - חוקרת קורות חייה של גולדה בלטינשטר לבית כץ, "לתת פנים לנופלים"

הארכיון הציוני המרכזי

ארכיון תיקי ארכיב, עיריית תל אביב

משפחת הבר ובהם גלוריה-קקה הבר- אוחנה (בת דודתה) ואוולין פאוקר (גיסתה) שמסרו גם תמונותהמידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


קובץ אחר
תמונה

טקסט פשוט

  • No HTML tags allowed.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • כתובות URL וכתובות דואר אלקטרוני יומרו לקישורים באופן אוטומטי.
CAPTCHA

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר