גוסטין יוסף

יוסף גוסטין / גורטין

דרגהרב טוראי
שם לועזי: Yosef Gustin Gortin
הורים: גרשון וחנה
תאריך לידה: 1918
מקום לידהלוצק, פולין
תאריך נפילה
מקום קבורהאיטליה - רוונה (בריטי)

יוסף גורטין בן הירש וחנה נולד בשנת תרע"ח (1918), ב-לוצק שבפולין.

בבית ספר התיכון למד יוסף במגמת טכנאות-שיניים. בהיותו כבן 15 הצטרף לתנועת הנוער "גורדוניה" – תנועה ציונית-חלוצית שדגלה בערכי העבודה העברית מיסודו של א"ד גורדון. שלוש שנים מאוחר יותר – מתוך כוונה לעלות לארץ – יצא יוסף להכשרה בדובנו, בזצ'וינסקה ובנמל הפולני גדיניה. ב-1936 עלה לארץ, שינה שם משפחתו לגוסטין, והצטרף לגרעין של קבוצת דייגים מיועדת לקיבוץ נוה ים שליד עתלית.

ב-1938 ביקר יוסף את אמו ואחותו בלוצק, ו"כל המשפחה התאחדה לחגוג את האירוע". ב-1940 עלה הגרעין לקרקע. במקביל, יוסף היה פעיל בהגנה ואף סיים קורס מ"מ. יוסק'ה – כפי שנקרא בפי חברים – היה חביב על כל מכריו, צמא-דעת, שוחר-מוסיקה ומחונן בקול ערב, אידיאליסט סוציאליסט וציוני נלהב.

ב-21 ספטמבר 1944, לאחר שנתיים היכרות, נשא יוסף לאשה את יפה אברמוב (לימים "זמרת המלחמות" יפה ירקוני). יפה רקדה בלהקת הבלט של גרטרוד קראוס והופיעה בבתי קפה. מספרת אורית שוחט, בתה: "למחרת חתונתו, הצטרף לשורות הבריגדה, שאך זה הוקמה. לחבריו אמר כי הקמת הבריגדה היא המתנה הכי יקרה שקיבל לחתונה. הוא רצה להילחם בנאצים ולנצח אותם. כעבור שבועות אחדים נשלח למחנה אימונים באיטליה."

לאחר אימוני הכשרה נשלחו חיילי הבריגדה להשתתף בקרבות נגד הגרמנים בצפון איטליה. במכתבו משם לרעייתו, כתב: "מסתכל אני בשעוני והשעה שמונה. עוצם אני את עיני ורואה אותך יושבת ליד הפסנתר, מורכנת ראש, ומנגנת 'את חכי לי ואחזור' לסמיונוב, כי כך נדברנו: להקדיש בשעה זו ממרחקים איש לרעהו שירה רחוקה...וקרובה. הנה עולה גם שירתי. ההגיעה עדייך?"

ביום ט"ו בניסן תש"ה (29.3.1945), במסגרת המערכה על הנהר סניו, נהרג יוסף בהיתקלות עם גרמנים. בן 25 בנופלו. הוא הובא למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי ב-ראוונה, איטליה.
אמה ואחיו של אלמנתו יפה שינו את  שם משפחתם מאברמוב לגוסטין כדי להנציח את זכרו. השיר "אורי", המושר על ידי יפה ירקוני, נכתב לזכרו על ידי השחקן רפאל קלצ'קין .

פרטי חייו של יוסף גוסטין (גורטין), מופיעים באופן חלקי באתר יזכור של משרד הביטחון.

סיפורו נחקר והושלם בשנת 2018 על ידי מתנדבי "לתת פנים לנופלים"

תמונתו אותרה ע"י קרוב משפחה

 

תרמו לחקר:

דורית פרי, חוקרת "לתת פנים לנופלים"

סטיבן גלייזר ואני הורסוויץ, מתנדבי "לתת פנים לנופלים"

רוני ברט עורך לשוני מתנדב "לתת פנים לנופלים"

אורית שוחט, בתה של יפה ירקוני - עיתון הארץ 2008

יוסף וינר, בן דודו של יוסף גורטין / גוסטין - דף הפייסבוק ע":ש יוסף וינר

MyHeritage

העמותה למחקר גנאלוגי בישראל

ארכיון ההגנה

תמונתו מאתר יזכור משרד הבטחון

 המידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


קובץ אחר
תמונה

Restricted HTML

  • תגיות HTML מותרות: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • כתובות URL וכתובות דואר אלקטרוני יומרו לקישורים באופן אוטומטי.

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר