פ

פלצמן ישראל

מספר אישי522 PAL
דרגהטוראי
שם לועזי: Israel Plazman
הורים: יוסף ופרומה
תאריך לידה: 1918
מקום לידהרומניה
תאריך נפילה
מקום קבורהמקום קבורתו לא נודע
אנדרטה לחללי האנייה ארינפורה הר הרצל

ישראל בן יוסף ופרומה פלצמן נולד בבוקרשט רומניה ב-1918.

ישראל עלה ארצה כמעפיל על האניה "Astir", אשר אורגנה ע"י תנועת בית"ר במסגרת עליית "אף על פי". האניה הפליגה מרומניה בתחילת חודש מרץ 1939, עליה המעפילים סבלו למעלה ממאה ימי טלטלה בים בגלל שני נסיונות כושלים להגיע לחוף. לבסוף הצליחו לרדת לחופי הארץ ב-26.6.1939, באמצעות המפרשית "מרסיס" אשר התלוותה לאניה בנסיון השלישי. המעפילים נעצרו ע"י הבריטים, אולם שוחרו לאחר מספר ימים.

לימים התגייס ישראל לצבא הבריטי, והוצב ליחידה עברית לתובלה ("יעל"), ומאוחר יותר לפלוגה 462. הוא שירת במצרים ובמדבר המערבי. כאשר חזית המלחמה בין הכוחות האנגלים והגרמנים עברה מערבה וסכנת הפלישה הנאצית לארץ ישראל חלפה, הוחלט לשתף את היחידה בפלישה לאיטליה. היחידה הועברה לאלכסנדריה שבמצרים, שם צוידה מחדש וקיבלה כלי רכב חדשים.

ב-29.4.1943 לאחר חג הפסח, יצאה מנמל אלכסנדריה לאי מלטה שיירה של כשלושים אניות. בראשה הפליגה אוניית התובלה "ארינפורה" (Erinpura), ועל סיפונה פלוגה 462. יומיים לאחר מכן (כ"ז ניסן תש"ג), אותרה השיירה על ידי מטוס אויב, ולעת ערב הופצצה על ידי מטוסי קרב גרמנים. ה"ארינפורה" נפגעה ישירות פעמיים וטבעה תוך כארבע דקות.

על התנהגות החיילים במים העידו: "גם בהיאבקות עם גלי הים לא נפלה רוחם, אחד עזר לשני. שחיינים מובהקים גילו גבורה עילאית – לא פסקו מלחתור ולהציל. מעל הרעש בקעה שירת עידוד." הקצין היהודי שניצל אמר: "עם שיש לו נוער כזה לא ימות לעולם." המפקד האנגלי אמר: "חיילים אמיצים כאלה טרם ראיתי." מאה שלושים ושישה מחיילי הפלוגה נספו בים ומקום קבורתם לא נודע. ישראל פלצמן היה ביניהם, בן 25 במותו. ישראל הניח אחריו אב, אחות ואח, אשר עלו ארצה לאחר המלחמה (אימו נפטרה קודם לכן).

אנדרטה לזכרו של ישראל וחבריו הוקמה  בהר הרצל  בירושלים,  והיא מעוצבת כאנייה בפינתה של בריכת מים רדודים המסמלים את הים. בשולי הבריכה שקועים 137 לוחות זכרון, בהם חרוטים שמות החללים (כולל חייל שמת מפצעיו ונקבר באיטליה).

פרטי חייו הופיעו באופן חלקי באתר יזכור של משרד הבטחון

סיפור חייו הושלם על ידי חוקרי "לתת פנים לנופלים"

תרמו לחקר:

חוקרת אסתר ביניאק

עורך לשוני רוני ברט

תמונתו מאתר יזכור, משרד הבטחוןהמידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


קובץ אחר
תמונה

Restricted HTML

  • תגיות HTML מותרות: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • כתובות URL וכתובות דואר אלקטרוני יומרו לקישורים באופן אוטומטי.

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר