צבי הרברט ברגהאוזן

צבי הרברט ברגהאוזן

שם לועזי: Herbert Berghazmen
הורים: מקס דוב ומינה
תאריך לידה:
מקום לידהגרמניה
תאריך נפילה
מקום קבורהמקום קבורתו לא נודע

הרברט-צבי ברגהאוזן, בן מקס-דב ומינה-מרים לבית ריטר, נולד ביום כ"ד אלול תר"פ (7.9.1920) בעיר ויסבאדן בגרמניה.

הרברט היה אח צעיר לארנסט-אליהו ול-אמה. שתי אחיות נפטרו צעירות טרם לידתו, ו-אמה נפטרה כשהיה בן תשע.

ב-3.2.1936 עלה הרברט לארץ ישראל באניה "גליל", והצטרף לאחיו – אשר עלה שנתיים קודם לכן עם אשתו ואביה – במושבה פרדס חנה. כבר כנער הוא נמשך לתחום הימאות, ובאוגוסט 1938 החל לעבוד כחשמלאי על האניה הארץ-ישראלית הראשונה "הר ציון". לאחר כחודשיים הופסקה העסקתו שם, והרברט עבר לעבוד – ככל הנראה כחשמלאי – בבית הסוהר בעכו. זו היתה תקופת המאורעות 1936-39, וגם הוא תרם את חלקו בהגנת המושבה.

בין קיץ 1939 לקיץ 1940 עיברת הרברט את שמו לצבי, וחזר להפליג ב"הר ציון" – הפעם כמכונאי/מסיק. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה צורפה האניה לצי הסוחר הבריטי, אשר גוייס כולו למאמץ המלחמתי. במסגרת זו השתתפה "הר ציון" בשיירות אשר הפליגו באוקיינוס האטלנטי, במטרה לפרוץ את המצור שהטילו צוללות גרמניות על בריטניה. ביום כ"ח אב ת"ש (31.8.1940), נפגעה האניה מערבית לאירלנד בדרכה ל-ארה"ב על ידי צוללת גרמנית וירדה למצולות. עימה טבעו 33 ימאים,17 מהם ארץ-ישראליים וצבי ביניהם. היתה זו מכה כואבת ליישוב העברי בארץ.

 

צבי ברגהאוזן היה בן 20 בנופלו; חלל אשר מקום קבורתו לא נודע (מקל"ן). הוא הונצח בבית קברות צבאי בלונדון, ובחלקת הנעדרים בהר הרצל בירושלים. הוריו, אשר נותרו בגרמניה, גורשו בספטמבר 1942 לגטו טרזינשטאט. אימו נספתה שם; אביו נרצח באושוויץ במאי 1944. צבי הותיר אחריו את אחיו אליהו. לימים, אחיינו אורי המשיך את דרכו כיורד ים, ושירת על סיפונה של אח"י "אילת" (ניצל כשהוטבעה).

תרמו לחקר:

פרטי חייו של צבי ברגהאוזן וקורות חייו מופיעים באופן חלקי, באתר יזכור של משרד הביטחון

סיפורו נחקר, תמונתו נמצא על ידי מתנדבי "לתת פנים לנופלים" בשנת 2020.

תרמו לחקר:

גדי לביא

דרון לייטנר

רוני ברט

חנה טאננבנבלט

רן רבינונביץ, אילן יוחסין

תמונתו אותרה באתר ארגון ההגנההמידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


קובץ אחר
תמונה

Restricted HTML

  • תגיות HTML מותרות: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • כתובות URL וכתובות דואר אלקטרוני יומרו לקישורים באופן אוטומטי.

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר