צללית

דוד ישעיהו כהן

שם לועזי: David Isaiah Cohen
הורים: שמואל
תאריך לידה: 1876
מקום לידהמרוקו
תאריך נפילה
מקום קבורהבית העלמין ירושלים הר הזיתים

דוד-ישעיהו בן שמואל כהן נולד במרוקו בשנת 1876 לערך.

בראשית המאה העשרים נישא בעיר פז למזל דרעי, אלמנה ואם לארבעה ילדים צעירים: שני בנים ושתי בנות. זמן קצר לאחר מכן, עלתה המשפחה לארץ ישראל והתיישבה בעיר העתיקה בירושלים. דוד-ישעיהו עבד בסנדלרות ובמלאכת יד.

עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה נמנתה המשפחה עם הפליטים מארץ ישראל שנאלצו לרדת לאלכסנדריה שבמצרים. לאחר כיבוש הארץ על ידי הבריטים שבו לירושלים והתגוררו בשכונת הוואדי שבסמוך לסארייה.

ביום א' בחשוון תרפ"ב (2.11.1921), יום השנה הרביעי להצהרת בלפור, החלו ערבים לפרוע בעיר העתיקה ולתקוף עוברי אורח, מוסדות ובתי עסק יהודים. פורעים ערבים פרצו לבית המשפחה, הרגו את דוד-ישעיהו, פצעו את רעייתו מזל ואת בנה מאיר ושדדו את כל רכושם.

דוד-ישעיהו כהן הובא למנוחת עולמים בבית-הקברות בהר הזיתים, בהלוויה משותפת עם שלושה חללים נוספים שנפלו באותו היום. בהלוויה השתתפו כעשרת אלפים איש, ובין נושאי ההספדים היה הראשון לציון הרב יעקב מאיר. בן 45 במותו.

חמישה מתושבי העיר העתיקה שהתגוררו בשכנות לבית המשפחה נשפטו באשמת רציחתו ונידונו לתקופות מאסר ממושכות. פרטי האירוע התפרסמו בעיתונות התקופה.

תרמו לחקר:

השלמת פיענוח סיפור חייו בסיוע האגף לנפגעי פעולות איבה, המוסד לביטוח לאומי

נעמי זכריה חוקרת, מתנדבת ארגון 'לתת פנים לנופלים'

רוני ברט ורות וינקלר, ארגון 'לתת פנים לנופלים'

רן רבינוביץ, נוטע אילנות יוחסין, ארגון 'לתת פנים לנופלים'

חברא קדישא הראשית הכללית פרושים ירושליםהמידע המופיע באתר, מבוסס על חקר שנערך על ידי מתנדבי 'לתת פנים לנופלים', נשמח להוסיף כל בדל מידע, מסמך או תמונה אשר יכולים להרחיב את סיפור חייו וקורות משפחתו.
ניתן להוסיף תגובה כאן.


קובץ אחר
תמונה

Restricted HTML

  • תגיות HTML מותרות: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • כתובות URL וכתובות דואר אלקטרוני יומרו לקישורים באופן אוטומטי.

Unknown popup block

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים

לפני שעקבותיהם יעלמו

לסיוע בחקר

עזרו לנו לאתר תמונתם החסרה וסיפור חייהם של חיילים עלומים לפני שעקבותיהם

יעלמו

לסיוע בחקר